Bedelli askerlikte yaş ve ücret belli oldu

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, bedelli askerliğe ilişkin, “Torba yasa bugün komisyona gelecek. 25 gün askerlik yapma şartı gelecek. Yaş 25 ücret ise 15 bin TL olacak” dedi.

Turan, TBMM Basın Kapısı önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Meclis’in açılacağı ekim ayında gündeme geleceğini düşündükleri bedelli askerlikle ilgili konuyu gençlerin beklentileri doğrultusunda torba yasaya ekleme kararı aldıklarını söyledi.

Söz konusu kanun teklifinin TBMM Başkanlığı’na sunulacağını ve ardından da Plan ve Bütçe Komisyonun’da görüşüleceğini belirten Turan, şunları söyledi:

“Ümit ediyorum, komisyon biran önce toplanacak ve bu görüşmeleri yapacaktır. Teklifin komisyon aşaması bu hafta biterse, gelecek hafta da TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeler nihayete erecektir. Biz şimdiye kadar AK Parti olarak hangi vaadimizi, talebimizi, gündemimizi ihmal ettik ki bunu ihmal edelim. Bunun takvimlenmesiyle ilgili sorunumuz vardı. Bunu diğer kanunlarla birlikte çözme imkanı bulduk.”

‘İSTİYORUZ Kİ PROFESYONEL ASKERLİĞE GEÇİŞ ADIMI OLSUN’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim kampanyasında söylediği, “Bedelli bir ihtiyaçtır” söylemini yerine getirmenin, kendileri için şeref ve talimat olduğunun altını çizen Turan, basın mensupları aracılığıyla, gençlere ve bedelli bekleyen tüm vatandaşlara müjdeyi vermek istediğini belirtti.

Askerlik ruhuna yakışan adımı atmanın kendileri için görev olduğuna işaret eden Turan, bu görevi yerine getirdiklerini vurguladı. Turan, “İstiyoruz ki bu, Türkiye’de profesyonel askerliğe geçişin adımı olsun. Zaman içerisinde Türkiye’de artık bedelli konuşan, talep eden insanlar ve yasalar değil, kendi içerisinde yürüyen bir sistem olsun” dedi.

Turan, 5 milyondan fazla insanın bedelliyi beklediğini, askerin yıllık talebinin ise 300 binlerde olduğunu, yani çok büyük yığılma olduğunu söyledi.

“Bu yığılmayı bu teklifle eritmek istiyoruz. Bundan sonraki dönemlerde ümit ediyorum, ilgililer bir araya gelecektir, ilgili bakanlık bu konuda adımları atacaktır ve profesyonel orduya, askerliği de geçiş için imkan sağlanacaktır” diyen Turan, bedelli askerlik teklifinin gençlere hayırlı olmasını diledi.

Turan, ‘yaş sınırı ve ücretin’ sorulması üzerine, “25 yaş ve 15 bin TL öngörüsüyle beraber 25 günlük askerlik hizmeti öngörülüyor. Tabii buna ilişkin çalışma ve takdir komisyonundur, Genel Kurulundur” ifadesini kullandı.