BDS Türkiye: Arkas Holding rejiminin Truva atı olmaktan vazgeçsin

BDS Türkiye, İsrail’e Arap ülkelerinde uygulanan ticari ambargoyu aşmasını sağlayan Arkas Holding’e çağrı yaparak “Apartheid rejiminin Truva Atı olmaktan vazgeçin” dedi.

Tunus Genel İşçi Federasyonu 1 Ağustos Çarşamba günü yaptığı açıklamayla, İsrailli “ZIM” şirketine ait Türk bayrağı taşıyan bir geminin 5 Ağustos 2018 Cumartesi günü Tunus’un Rades Limanı’na demirleyeceğini duyurmuştu. ZIM verilerine göre işgal altındaki Hayfa Limanı’ndan çıkıp Tunus’a yönelen “Cornelius A” isimli Türk gemisi, 5 Ağustos’la 21 Ağustos tarihleri arasında Tunus’un Rades Limanı’nda kalmak zorunda. Ne var ki hem Tunus Genel İşçi Federasyonu’nun hem de Mısır ve Tunus BDS gruplarının yaptığı çağrıyla harekete geçen Tunuslular, İsrailli ZIM şirketi bünyesindeki “Cornelius A” isimli Türk gemisini 5 Ağustos günü Rades Limanı’na sokmamayı başararak Algesiras Limanı’na gitmeye zorladı. Zira Tunus yasalarına göre herhangi bir İsrail malının ya da İsrail’le ilişkili bir şirketin Tunus’a girişi yasaktır ve İsrail’le ilişkilerin suç sayılmasıyla ilgili yasa Tunus parlamentosunda tartışılıyor.

Sömürgeci İsrail devletinin kurulmasında büyük role sahip Siyonist hareketin temel yapılarından Yahudi Ajansı ve Histadrut tarafından 1945 yılında kurulmuş olan İsrailli ZIM şirketi, kurulmasının ardından gelen ilk yıllarda Filistin’e yönelik Siyonist göçlere ön ayak olurken 1948 savaşında ise İsrail’e deniz yoluyla gıda ve askeri teçhizat temin etmekten geri durmamıştır. Öyle görünüyor ki Siyonist İsrail Devleti’nin kuruluşunda rol oynamış bu şirket Tunus’ta Siyonist oluşumlara uygulanan boykotu bir Türk gemisiyle aşmaya çalışmaktadır. Çünkü “Cornelius A” gemisi, Arkas isimli bir Türk şirketinin malıdır lakin uluslararası alanda İsrailli ZIM şirketi için çalışmakta ve İsrail limanlarından demir almaktadır. İsrail’in yıllardır Arap ülkelerinde kendisine uygulanan boykotu bu tarz üstü kapalı şekillerde aşmaya çalıştığı bilinmektedir.

Bu sebeple BDS Türkiye olarak Arkas Holding’e çağrımızdır;

Bugün anlaşılıyor ki ZIM şirketi, Arap ülkelerinde kendisine uygulanan ticari ambargoyu aşmak için Arkas Holding’i bir “Truva Atı” olarak kullanmaktadır. BDS’nin yaptığı araştırmaya göre ZIM şirketiyle Arkas Holding arasında bir “gemi paylaşım anlaşması” yapılmış ve elinizdeki kaynakları ZIM şirketi için kullanacağınızı taahhüt etmişsiniz.

Yıllardır uyguladığı ambargoyla Gazze’yi temel yaşam koşullarından yoksun bir hale getiren, Batı Şeria’yı duvarlarla bağlantısız adacıklar haline getiren, Kudüs’ü ve Golan’ı işgal eden İsrail’in kuruluşunda rol almış ve daha sonra İsrail’in Araplara karşı yürüttüğü savaşlarda lojistik destek sağlamış bir şirketin Arap ülkelerinde kendisine uygulanan boykotu aşma çabalarına alet olmaktan vazgeçin. Çünkü hepimiz biliyoruz ki İşgal devletinin ticari ilişkilerinden kazandığı her kuruş Gazze’ye daha çok bombardıman ve Batı Şeria’ya daha çok yerleşim olarak geri dönmektedir. Filistin halkı havadan, karadan ve denizden abluka altında yaşarken, bu ablukayı kırmak için dünyanın her yerinden yola çıkan özgürlük filolarının Filistin’e ulaşmasına Apartheid rejimi izin vermezken bu rejimin normalleşmesinde rol almanız insan haklarının çiğnenmesinde rol almanız anlamına gelecektir.

Sonuç olarak ZIM şirketi, Siyonist İsrail’in gerçekleştirdiği ve Filistinlilerin topraklarından sürülmesine de neden olan sömürgecilik faaliyetlerine açık bir şekilde katkı sağlamıştır. Bu nedenle Arkas Holding’i bu suça daha fazla ortak olmamaya ve ZIM şirketiyle olan ortaklığını sonlandırmaya çağırıyoruz.

Tunus Genel İşçileri Federasyonu’yla dayanışmayı yükseltelim,

Aynı zamanda bizler BDS Türkiye olarak TGIF ve TACBI’nin (İsrail’e Akademik ve Kültürel Boykot Tunus Kampanyası) tüm baskılara rağmen bu yönde aldığı tutumu ve etkin çabalarını kutluyor, seslerine ve çabalarına olan desteğimizi yükselteceğimizi bildirirken Türkiye kamuoyunu ve Türkiye işçi sendikalarını ve konfederasyonlarını bu kampanyayı desteklemeye ve sesini yükseltmeye ve Tunus halkının İsrail’i boykot etme çabalarını ve perspektifini Türkiye’de sahiplenmeye çağırıyoruz.

BDS Türkiye