BBS Metal fabrikasında çalışan Birleşik Metal-İş üyesi 11 işçi işten çıkarıldı

Foroğraf: Evrensel

Gebze’de BBS Metal’de çalışan ve Birleşik Metal-İş sendikasına üye olan 11 işçi işten atıldı. İşten çıkarılan işçiler fabrika önünde direnişe başladı.

Gebze’de bulunan BBS Metal fabrikasında Birleşik Metal-İş üyesi olan işçilerden 11’i işten çıkarıldı. Yaşananlara tepki gösteren işçiler fabrika önünde direnişe başladı.

Sendikanın çoğunluk tespitinin ardından BBS patronunun itiraz ettiğini belirten Birleşik Metal-İş Gebze Örgütlenme Sorumlusu Nihat Akyol şunları söyledi: Ayın 11’inde 2 tane öncü işçi arkadaşımızı işten attılar. Şube başkanımız ve işçi arkadaşlarımız işten atma sürecini öğrenmek işçin işverenle görüşmek istedi. İşveren de herhangi bir görüşmeye yanaşmadı. İşverenle görüşmek için mesai saati dışında işyerinde bekledikleri için 9 arkadaşımız daha işten atıldı.

‘BU ÜLKEDE İŞVERENLERE HİÇBİR YAPTIRIM YOK’

11 işçinin işveren tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden, tamamen keyfi tutum sergilenerek işten atıldığını belirten Akyol, “İşçiler, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve yasalara güvenerek sendikaya üye oldular. Maalesef Türkiye’de artık Anayasal hakkı kullanmak suç teşkil eder hale geldi. İşveren aslında suç işliyor ancak Türkiye’de maalesef işverenlere yönelik hiçbir yaptırım yok” dedi.

Evrensel/Seçil Erucu