Başsavcılıktan göçük açıklaması

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, Yatağan’da termik santralde kömür sevk kanalında 10 kişinin yaralandığı 2 kişin de yaşamını yitirdiği göçüğe ilişkin açıklama yaptı.

Muğla’nın Yatağan ilçesinde bulunan Şahinler Mahallesi-Milas Karayolu’nun 3’üncü kilometresindeki Yatağan Termik Santrali’nde dün raylı sistem olan kömür sevk kanalı çöktü. Yaşanan olayda yaralanan 10 işçinin Yatağan Devlet Hastanesi ile MSKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Yücelen Hastanesi’nde tedavisi devam ederken, 2 işçinin de cansız bedenine ulaşıldı. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığından yaşanan olaya ilişkin açıklama yaptı.
Muğla’da Yatağan Enerji Üretim Santrali’nde meydana gelen 2 kişinin yaşamını yitirdiği, 10 kişinin yaralandığı kazayı incelemek üzere bilirkişi heyeti oluşturulduğu ve olayın tüm yönleriyle soruşturulduğu bildirildi. Olaya ilişkin soruşturma başlatılarak, hızlıca göçük yerine ekiplerin yönlendirildiği belirtilen açıklamada, “Yatağan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından arama-kurtarma çalışmalarını olumsuz etkilemeyecek şekilde Yatağan İlçe Jandarma Komutanlığı Olay Yeri İnceleme Birimi’ne gerekli ölçüm, inceleme, fotoğraflama çalışması yapılması talimatı verilmiştir. Yatağan İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerine olaya dair bilgisi olan kişilerin tespit edilmesi ve ifadelerine başvurulması talimatları da iletilmiştir” ifadeleri kullanıldı.
6 YARALI TABURCU OLDU
Yatağan Enerji Üretim Santrali’ne ait merkezi kamera sistemindeki kaza öncesi ve sonrasına ait kayıtların temin edildiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “İş güvenliği uzmanı, makine mühendisi, inşaat mühendisi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde iş güvenliği uzmanlığı alanında öğretim görevlilerinden oluşan bilirkişi heyeti oluşturulmuştur. Bilirkişi heyetine, gerekli incelemelerin yapılarak kazanın meydana geliş sebebi ve kazada sorumluluğu bulunan kişilerin belirlenmesine yönelik kusur tespitine dair görüş bildiren rapor hazırlanması talimatları verilmiştir. Göçük altında kalan 9 kişi kurtarılmıştır. Yaralılardan 3’ünün Muğla Sıtkı Koçman Üniversite Hastanesinde tedavileri devam etmekte olup, 6’sı ise tedavileri tamamlanarak taburcu edilmişlerdir.”
Açıklamada, Yatağan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olayın tüm yönleriyle incelenerek soruşturma işlemlerinin titizlikle yerine getirildiği vurgulandı.
MA