Barış imzacısı ve KHK’li akademisyen Cenk Yiğiter gözaltına alındı

Barış Bildirisi imzacısı olduğu için Ankara Üniversitesi’nden KHK ile ihraç edilen Dr. Cenk Yiğiter, TEM şube polislerince bu sabah Ankara’daki evinden gözaltına alındı.

Ankara’da terörle mücadele polisleri tarafından yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan kişiler arasında üniversite öğrencileri de bulunuyor. Toplam gözaltı sayısı henüz bilinmiyor.

Sağlık kontrolünün ardından ifadesi alınmak üzere TEM şubeye götürülen Cenk Yiğiter ile görüşen avukatlarından Erkan Çiftçi, Yiğiter’in “örgüt adına eylem ve faaliyetlerde bulunmak” suçlamasıyla gözaltına alındığını aktardı ancak dosyada kısıtlılık kararı olduğu için suçlama ile ilgili detaylara ulaşamadıklarını belirtti.

Kamu Hukuku Doktoru olan Cenk Yiğiter, Barış için Akademisyenler’in “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildirisine imza attıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki görevinden Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilmişti.

İhraç edildikten sonra üniversite sınavına girerek Ankara Üniversitesi’nde öğrenci olmaya hak kazanan Yiğiter için Ankara Üniversitesi Rektörlüğü yönetmelik değişikliği yapmış ve Yiğiter’in öğrenciliğine engel olmuştu.

Geçen sene Twitter hesabından yaptığı bir paylaşım nedeniyle Yiğiter hakkında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret iddiasıyla dava açılmıştı. 4 Ekim’de görülen karar duruşmasında Ankara 20. Asliye Ceza Mahkemesi, Yiğiter’e ertelemesiz 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası vermişti. Yiğiter, istinaf yolunun açık olduğunu ve başvuracaklarını belirtmişti.