Barış aktivisti Yannis Vasilis Yaylalı 15 ay sonra tahliye oldu

15 aydır tutuklu olan barış aktivisti, vicdani retçi ve direnişteyiz.org yazarı Yannis Vasilis Yaylalı ile Meral Geylani ve Roboskili Veli Encu’nun yargılandığı davanın duruşması Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Şırnak’ın Uludere ilçesinde savaş uçaklarının bombalaması sonucu 34 kişinin katledildiği Roboski’de, katledilenlerin aileleri ile dayanışmak için Barış Aktivistleri Yannis Vasilis Yaylalı ile Meral Geylani, köye yerleşmişti. 15 ay önce yapılan bir operasyonda gözaltına alınan Yaylalı, Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Barış aktivisti Meral Geylani ise başka bir dosyadan 5 ay tutuklu kaldıktan sonra Şubat ayında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Onlarca yıl hapis cezası istemi ile yargılanacak olan Yaylalı ile birlikte beraber Roboski’ye yerleşen İnsan hakları savunucusu Meral Geylani ve KHK ile kapatılan Roboski-Der Başkanı Veli Encü da hakim karşısına çıktı.

İDDİANAMEDEN

Yaklaşık 15 ay önce köyde yapılan operasyonda kamuoyunda “Esir Asker” olarak tanınan Yaylalı tutuklanırken, Yaylalı ile birlikte Geylani, katledilenlerin yakınları olan Veli Encu hakkında dava açılmıştı. Hazırlanan iddianamede Geylani hakkında “Örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiaları ile Encu hakkında ise “Örgüt propagandası yapmak” iddiası ile hapis cezası isteniyordu.

Yaylalı hakkında ise “Zincirleme örgüt propagandası yapmak” ve “Örgüt üyesi olmak” iddiaları ile hapis cezası isteniyordu.

Şırnak 2.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Yaylalı, tutuklu bulunduğu Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nden, Meral Geylani ise Antalya 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nden SEGBİS ile katıldı.

‘KÜRT HALKINI ANLAMAM İÇİN İNSAN OLMAM YETERLİ’
Yapılan kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada ilk olarak Yaylalı savunma yaptı.
Hakkındaki suçlamaları reddeden Yaylalı, 1990’lı yıllarda bölgede askerlik yaptığını ve çatışmada yaralandığını hatırlattı. ‘PKK ile mücadele’ adı altında bölge halkına yapılanların canlı tanığı olduğunu söyleyen Yaylalı, iddianamede yer alan YPG’ye dair paylaşımlarının YPG’nin siyaseten henüz “terörist” olarak kabul edilmediği bir dönemde yapıldığını vurguladı. Yine anti-militarist, vicdani retçi bir kişiliği olduğunu dile getiren Yaylalı, her türlü şiddete karşı olduğunu ve barışı savunan birisi olduğunu ifade etti.
“Kürt halkının acılarını anlamam için PKK’li olmama gerek yok. İnsan olmam yeterli” diyen Yaylalı, tahliye talebinde bulundu.
‘İNSAN ÖLÜMÜNE SEBEBİYET VERENLERİN HESAP VERMESİNİ İSTEDİM’
Yaylalı’nın ardından savunma yapan Geylani ise, hakkındaki suçlamaları reddederek hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasını talep etti.