Barış Akademisyeni Cenk Yiğiter serbest bırakıldı

Cuma gününden bu yana gözaltında bulunan akademisyen Cenk Yiğiter savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

Ankara’da bu Cuma günü yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Ankara Üniversitesi’nden KHK ile ihraç akademisyen Dr. Cenk Yiğiter ve bir Ankara Üniversitesi öğrencisi, bu sabah savcılık ifadeleri için adliyeye sevk edildi. Yiğiter ve üniversite öğrencisi, savcılıktaki ifadelerin ardından serbest bırakıldı.

‘Barış Bildirisi’nin imzacılarından olan Yiğiter’e ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası verilmişti. Cuma günü gözaltına alınan Yiğiter’in dosyasına kısıtlılık kararı konmuştu.

Ankara Adliyesi’ndeki savcılık ifadesinin ardından serbest bırakılan Cenk Yiğiter, karar sonrası kendisini yalnız bırakmayanlara “yaşasın umut, yaşasın cesaret” dedi.

Eğitim Sen Ankara 5 No’lu Üniversiteler Şubesi tarafından bu sabah Mülkiyeliler Birliği’nde, Cenk Yiğiter’in serbest bırakılması için milletvekilleri ve kurum temsilcilerinin desteğiyle basın toplantısı düzenlendi:

Gazeteci Deniz Nazlım da savcılık ifadesinin ardından serbest

9 Kasım Cuma sabahı Cenk Yiğiter ve bir üniversite öğrencisinin gözaltına alındığı operasyon kapsamında Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Deniz Nazlım’ın evine de baskın düzenlenmiş, Nazlım o sırada evde bulunmadığı için gözaltına alınmamıştı.

Hakkında gözaltı kararı çıkarılan Deniz Nazlım, bugün İnsan Hakları Derneği’nde düzenlediği basın toplantısının ardından ifade vermek için Ankara Adliyesi’ne gitti. Meslek ilkelerinden ödün vermeden gazetecilik yapmaya devam edeceğini söyleyen Nazlım, savcılıktaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre, cuma sabaha karşı gazeteci Nazlım’ın evine giden polisler, evde bulunan anne ve babasını tehdit etmişti. Gazeteci Nazlım için “Oğlunuz yasadışı işler yapıyor” diyen polis, ailenin karşı çıkması üzerine “Bundan sonra tepenizdeyiz” tehdidinde bulunmuştu.

Nazlım: Baskı ve tehditlere rağmen gazeteciliğe devam edeceğim

Evrensel Gazetesi’nin aktardığına göre, İnsan Hakları Derneği’nde düzenlenen basın toplantısına Deniz Nazlım’ın yanısıra İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, HDP Adana Milletvekili Kemal Pekgöz ve Yeni Yaşam Ankara Temsilcisi Hüseyin Aykol da katılarak söz kullandı.

MA muhabiri Deniz Nazlım 5 yıldır aralıksız bir şekilde gazetecilik yaptığını belirterek, “Ben hiçbir zaman mesleğimin ilkelerine ihanet etmeden, mesleğimin dışında bir iş yapmadan gazeteciliği sürdüreceğim. Beni Ankara Emniyetinde yasa dışı sorguya tabi tutan, ajansım dışında bir yerde çalışmam için tehditlerde bulunan, Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğünde askerlik için ifadeye gittiğimde yine yasa dışı bir şekilde sorguya tutup kendini devlet üstü kişiler olarak tanıtanlara söylüyorum. Biz çalıştığımız yerin neresi olduğunun farkındayız. Biz gazeteciyiz ve toplumun haber alma hakkını sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

 


 

Gözaltındaki Barış Akademisyeni Cenk Yiğiter bugün savcılığa çıkarılacak

12 Kasım 2018 – 00:47

9 Kasım Cuma sabahı Ankara’da Terörle Mücadele Şubesi tarafından yapılan baskınlarda gözaltına alınan Dr. Cenk Yiğiter ve bir üniversite öğrencisinin emniyet ifadeleri tamamlandı. Barış Akademisyeni Cenk Yiğiter bugün saat 9.30’da Ankara Adliyesi’ne getirilerek savcı karşısına çıkarılacak.

“Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı Barış için Akademisyenler bildirisine imza attığı için Ankara Üniversitesi’nden KHK ile ihraç edilen Kamu Hukuku Doktoru Cenk Yiğiter “terör örgütü adına eylem ve faaliyetlerde bulunmak” suçlaması ile gözaltında tutuluyor ancak avukatları sorulan sorular çerçevesinde suçlandığı konuyla ilintili hiç bir delil olmadığını belirtiyor.

Emniyet ifadesinde Yiğiter’e, kendisiyle birlikte gözaltına alınan öğrencisini nereden tanıdığı, 2015 yılındaki Suruç Katliamı’nın ardından yapmış olduğu birkaç sosyal medya paylaşımı, tez danışmanı ve üniversitede bölüm başkanı olan bir akademisyenle yaptığı telefon görüşmesi, 2017 yılının Şubat ayında Eğitim Sen tarafından KHK ile ihraçlara karşı Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde düzenlenen Büyük Cebeci Buluşması’na katılımı ve yine bununla ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımları soruldu.

Eğitim Sen’den basın toplantısına çağrı

Eğitim Sen Ankara 5 No’lu Üniversiteler Şubesi, Cenk Yiğiter’den suçlu yaratmaya yönelik tutumu protesto etmek ve serbest bırakılması çağrısı yapmak üzere saat 10.00’da Mülkiyeliler Birliği’nde bir basın toplantısı düzenleneceğini duyurdu. Basın toplantısının ardından adliyeye geçilecek.

ÇDH’den Cenk Yiğiter ile dayanışma çağrısı

Siyasi iktidar tarafından hedef alındığı tüm süreç boyunca Yiğiter’e destek vererek yanında olmaya devam edeceklerini belirten Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şubesi, tüm meslektaşlarını Pazartesi günü Cenk Yiğiter ile dayanışma için Ankara Adliyesi’ne davet ediyor.

İhraç edildiği üniversitesinde öğrenciliği de engellendi

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki görevinden Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildikten sonra üniversite sınavına girerek Ankara Üniversitesi’nde öğrenci olmaya hak kazanan Cenk Yiğiter için Ankara Üniversitesi Rektörlüğü yönetmelik değişikliği yapmış ve Yiğiter’in öğrenciliğine engel olmuştu.

‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten hapis cezası

Geçen sene Twitter hesabından yaptığı bir paylaşım nedeniyle Yiğiter hakkında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret iddiasıyla dava açılmıştı. 4 Ekim’de görülen karar duruşmasında Ankara 20. Asliye Ceza Mahkemesi, Yiğiter’e ertelemesiz 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası vermişti. Yiğiter, istinaf yolunun açık olduğunu ve başvuracaklarını belirtmişti.

direnisteyiz.org