Bakırköy’de polis engelini yürüyüşle protesto ettiler

Tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevine giren tutuklulara destek vermek isteyen aileler bir kez daha Bakırköy Cezaevi önüne gitti. Polis engeline “Ne yaparsanız yapın yarın yine burada olacağız” diyerek tepki gösteren aileler, Şirinevler Meydanı’na kadar yürüdü.

İmralı tecridinin kaldırılması talebiyle çocukları açlık grevinde olan aileler, bir kez daha Bakırköy Cezaevi önünü gitti. Ailelere, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm destek verdi.

E-5 Otoyolu kenarında toplanan aileler, cezaevi önüne doğru “Bijî berxedana zindanan” sloganı eşliğinde cezaevinin önünde doğru yürüdü. Cezaevine yakın bir yerde ailelerin önleri polis tarafından kesildi. Eylemin yasak olduğunu belirten polisler, avukat ve vekillere eylemin yasaklandığına dair bir karar gösterdi. Kararın usulsüz olduğunu belirten avukatlar, gösterilen kararın bir fotoğrafını çekmek istedi. Ancak polis buna izin vermedi.

‘Ne yaparsanız yapın buradayız’

Yaşanan tartışmalar sırasında aileler bulundukları yerde oturma eylemine geçti. Bir süre oturan ailelere polis müdahale etti. Müdahale sırasında bir tutuklu yakını, “Ne yaparsanız yapın yarın yine burada olacağız” diyerek tepki gösterdi.

Meydana sloganlarla yürüdüler

Aileler müdahalenin ardından Şirinevler Meydanı’nda doğru, “Direne direne kazanacağız”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Meydana kadar yapılan yürüyüşe çok sayıda kişi alkışlarla destek verdi. Yürüyüş sonrası HDP Bahçelievler İlçe Örgütü binasına geçen aileler bugünkü eylemlerine son verdi.