Bakırköy Cezaevi önünde Leyla Güven için yapılacak açıklamaya polis engeli

Marmara Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi’nin 25 Şubat Pazartesi günü, Leyla Güven’in başlattığı ve cezaevlerine yayılarak süren açlık grevlerine destek amacıyla yapılmak istenen açıklama engellendi. Bunun üzerine eylem Cağaloğlu’ndaki İstanbul Valiliği önüne, oradan da Sirkeci Meydanına taşındı.

Marmara Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi’nin Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlatılan açlık grevlerine destek vermek amacıyla Bakırköy Cezaevi önünde gerçekleştirmek istediği açıklama polisler tarafından engellendi.

Açıklamanın İstanbul Valiliği tarafından yasaklandığının belirtilmesi üzerine, inisiyatif üyeleri Cağaloğlu’na geçerek Vali Ali Yerlikaya’yla görüşmek istedi.

Valilik yetkilileriyle yaptıkları görüşmede basın açıklaması için izin alamayan inisiyatif üyeleri, valilik binası önünde açıklama yapmak istedi. Polisin bu açıklamayı da engellemesi üzerine inisiyatif üyeleri, Sirkeci Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. “Leyla Güven onurumuzdur” ve “Direne direne kazanacağız” sloganıyla meydana varan kitle yeniden polis tarafından engellendi. Burada polisle bir süre tartışan grup, sloganlar eşliğinde eylemlerine son verdi.