Aytaç Arman Sonsuzluğa uğurlandı

Kanser tedavisi görürken 69 yaşında hayatını kaybeden usta oyuncu Aytaç Arman, 27 Şubat Çarşamba günü, İstanbul Atlas Sineması’nda gerçekleştirilen törenin ardından, bugün, memleketi Adana’da toprağa verildi.

Uzun yıllardır kanser hastalığıyla mücadele eden usta sanatçı için İstanbul Atlas Sineması’ndayapılan törene Kadir İnanır, Nur Sürer, Halil Ergün, Menderes Samancılar ve Ercan Kesal gibi sanatçı dostları ve sevenleri katıldı.

Törende konuşan sanatçılar, meslektaşlarına güzel olduğu kadar hüzünlü sözlerle veda etti.

Halil Ergün, “Gösterişten uzak, inadına tutkulu bir arkadaşımdı, adam gibi adamdı, adam gibi yaşadı” derken, Nur Sürer, “40 yıldır tanışıyoruz. Hiç birbirimizi kırmadık. O iyi bir insandı. Körfez Savaşı sırasında ABD Konsolosluğu önünde Aytaç’la yürümüştük, gözaltına alınmıştık” dedi.

Kadir İnanır, “Teker teker gideceğiz. Ama giderken sevgi, saygı bırakarak gitmek gerekiyor. Kardeşim Aytaç giderken sevgi saygı bırakan birisiydi” sözleriyle Aytaç’ı uğurladı.

Menderes Samancılar, Aytaç Arman’a hüzünlü bir konuşma yaparak veda etti:

“Buraya gelmeden önce Zincirlikuyu Mezarlığı’nda gasilhanedeydik. Orada başka cenazeler de vardı. Yaşlı bir teyze Kürtçe bir ağıt söylüyordu. ‘İçimize kara taşları döktün de gittin’ diye, Aytaç da böyle. Sevenleri için içimize kara taşları döktü ve gitti. İstanbul’a ilk geldiğimde bir arkadaşım dedi ki, ‘seni birine götüreceğim, sinema oyuncusu. Tanıştırayım sana yardımcı olur’ ‘Kim’ dedim, ‘Aytaç Arman’ dedi. Gümüşsuyu’ndaki evine gidip gördüğümde ‘Ulan hayatımızda hiç yakışıklı adam görmemişiz be’ dedim.

Doğduğu topraklarda defnedildi

Atlas Sineması’ndaki törenin ardından Arman toprağa verilmek üzere Adana’ya gönderilmişti. Arman’ın cenazesi, bugün, Kabasakal Mezarlığı Camii’ndeki öğle namazı sonrası, Kabasakal Mezarlığı’nda sanatçının ailesi, dostları ve Adana halkı eşliğinde toprağa verildi. Cenazeye, Adana ‘mülki erkanı’nın yanısıra, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da katıldı.