Aynı günde sağlık emekçilerine iki ayrı saldırı gerçekleşti

Elazığ ve Diyarbakır’da yaşanan iki ayrı olayda hasta yakınları sağlık emekçilerine saldırdı.

Dün (11 Ağustos) aynı günde yaşanan iki ayrı olayda hasta yakınları sağlık emekçilerine saldırdı. Elazığ’da hasta yakınları sağlık emekçilerini darp etmeye çalıştı, Diyarbakır’da ise bir doktor hasta yakınlarının yumruklu saldırısına maruz kaldı

Dün Diyarbakır’da Dicle Üniversitesi Acil ve Travmatoloji Hastanesi’ne yanık  tedavisi için getirilen bir çocuğun yakınları, cerrahi müdahale odasında bağırmaya ve etrafa vurmaya başlaması üzerine doktor Ahmet Azizoğlu hasta yakınlarını uyardı. Hasta yakınlarının dışarı çıkmasını isteyen Azizoğlu, hasta yakınları tarafından darp edildi.

Sekiz hasta yakını doktora saldırdı

Azizoğlu, maruz kaldığı saldırıyı şöyle anlattı:

“Cerrahi odasının kapısını açtığımda içeride ondan fazla hasta yakını  vardı. İki doktor arkadaş müdahale ediyordu. Bunlar ‘Doktor nerede?’ diye  bağırıyordu. Sağı solu kırıp kapılara zarar vermişlerdi. Ben de hasta yakınlarına  kendimi tanıtarak uyarıda bulundum. Bu sırada göğsüme bir yumruk aldım. Ben yine  onları sakinleştirmeye çalıştım. Birisi burnuma yumruk attı. Sonra yedi sekiz  kişi bana saldırdı. Beyaz kod verdik, güvenlikçi ve polis arkadaşlar geldi. Darp  raporu aldım.”

Darp edilen ve aynı hastanede müşahede altına alınan doktorun şikayeti  üzerine 3 kişi gözaltına alındı.

Ölen hastanın yakınları sağlık emekçilerine saldırdı

Aynı gün Elazığ’da bulunan Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Koroner Yoğun Bakım Ünitesi’nde 64 yaşındaki Ş.Y. kalp krizi geçirdiği için sabah 06.00’da hastaneye kaldırıldı. İHA’nın haberine göre Ş.Y.’nin sabah 09.00’da tekrar kalp krizi geçirmesi ve tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirmesi üzerine Ş.Y.’nin yakınları yoğun bakım kapısını kırarak içeri girdi. Kapıyı tekmeyle kırıp içeri giren hasta yakınları sağlık emekçilerini darp etmeye çalıştı.

Olayla ilgili konuşan Dr. İsmail Polat, şunları söyledi:

“Sabah saatlerinde kalp krizi geçiren bir hasta geldi ve durumu kötüydü. Acil bir şekilde yoğun bakıma aldık. Hastaya ilk müdahaleyi hızlıca yaptık ama ilerleyen saatlerde kalbi durdu. Yaklaşık 1 saat kalp masajı yaptık ama yanıt alamadık. Haber vermek için hasta yakınlarının yanına gittim. Haberi verdim ve bir hasta yakını yumruk attı. Kendimi bir anda geri çektim ve yumruk duvara denk geldi. Bir hasta yakının bağırması ile diğer hasta yakınları kapıları ve camları kırarak bize saldırdı.”

Sendika.org