AYM Türkiye İşçi Partisi lehine karar verdi

Anayasa Mahkemesi, Türkiye İşçi Partisi’nin ismini ve rumuzunu kullanmasında bir engel bulunmadığına hükmederek, Türkiye İşçi Partisi aleyhine açılan davayı oy birliğiyle reddetti.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Türkiye İşçi Partisi aleyhine açılan, “Türkiye İşçi Partisi ismi ve TİP rumuzunun hükümsüzlüğüne ve siyasi parti sicilinden terkine karar verilmesi” talebini reddetti.
Resmi Gazete’de yayımlanan Yüksek Mahkeme kararında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Anayasa Mahkemesi tarafından temelli kapatılan bir partinin isim ve rumuzuyla aynı olduğu gerekçesiyle Türkiye İşçi Partisi’nin isim ve rumuzunun hükümsüzlüğüne ve siyasi parti sicilinden terkine karar verilmesini talep ettiği hatırlatıldı. Söz konusu talebe ilişkin parti savunmasında, Anayasa Mahkemesi kararıyla 1971 yılında kapatılan Türkiye İşçi Partisi’nin 1975 yılında aynı isim ve amblemle tekrar kurulduğunun, bu partinin de 1980 askeri darbesiyle diğerleri gibi feshedildiğinin belirtildiği aktarıldı.
Yüksek Mahkeme, 3821 sayılı kanunun verdiği söz konusu açık izin ortadayken 2017 yılında kurulan Türkiye İşçi Partisi’nin, 2533 sayılı kanunla feshedilmiş bir parti olan Türkiye İşçi Partisi’nin ismini ve rumuzunu kullanmasında bir engel bulunmadığına hükmetti. Kararda, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının, Türkiye İşçi Partisi’nin isminin ve rumuzunun hükümsüzlüğüne ve siyasi parti sicilinden terkine karar verilmesi şeklindeki talebi “oy birliğiyle” reddedildiği açıklandı.
MA