Avusturyalı gazeteci Max Zirngast Türkiye’de gözaltına alındı

Avusturyalı gazeteci Max Zirngast, Ankara’da terörle mücadele ekipleri tarafından gözaltına alındı. Zirgnast’ın çalıştığı re:volt dergisi “Türkiye bütün muhalif sesleri bastırmaya çalışıyor” açıklaması yaptı.

Avusturyalı gazeteci Max Zirngast’ın görev yaptığı ‘re:volt’ adlı derginin Twitter hesabından dün akşam yapılan açıklamada, gazetecinin dün sabah saat 05:00’te Ankara’da terörle mücadele ekipleri tarafından gözaltına alındığı belirtildi.

Derginin Twitter paylaşımında, “Türkiye bütün muhalif sesleri bastırmaya çalışıyor. Bunu başaramayacak!” ifadeleri yer aldı.

“Büyük olasılıkla siyasi yayınlar”

Polislerin Zirngast’ın yanı sıra kimliği açıklanmayan başka kişileri de gözaltına aldığı bildirildi.

Derginin Twitter hesabında ayrıca, gözaltının gerekçesinin ‘terör’ suçlamasının yanı sıra ‘büyük olasılıkla siyasi yayınlar’ olduğu da belirtildi.

Gazetecinin haber yaptığı Jacobin dergisi de “Yazarlarımızdan biri Türkiye’de gözaltına alındı, bu demokratik kesin bir şekilde kısıtlanmasıdır” açıklaması yaptı.

Avusturya Hükümeti: Gözaltına alınan gazeteciyi derhal serbest bırakın

Avusturyalı gazeteci Max Zirngast’ın gözaltına alınmasının ardından Avusturya Hükümet Sözcüsü Tieffenthal yaptığı açıklamada “Türkiye’yi gözaltı gerekçelerini açıklamaya ya da gazeteciyi derhal serbest bırakmayı çağırıyoruz” ifadelelerini kullandı ve ekledi:

 

“Avusturya kayıtsız şartsız basın ve düşünce özgürlüğünün yanındadır. Gözaltına alınan vatandaşımıza Avusturya Büyükelçiliği aracılığıyla destek sağlıyoruz.”

“Özgürlük ve demokrasi için çalışıyor”

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) de Zirngast’ın serbest bırakılması için çağrı yaparken,  Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye’nin 2018 itibarıyla 180 ülke arasında 157. sırada yer aldığı hatırlatıldı.

RSF’nin Avusturya şubesi “Farklı siyasi görüşler gözaltı ve baskının gerekçesi olamaz. Son dönemde Türkiye’de bu tür baskıların arttığını görüyoruz” açıklaması yaptı.

re:volt dergisi Reuters’a yazılı açıklamasında şunları söyledi.

“Bu gözaltını en güçlü şekilde kınıyoruz ve acilen serbest bırakılmasını istiyoruz. Türkiye’de uzun yıllardır yaşayan yazarımız solcu bir aktivist ve özgürlük ile demokrasi için çalışan bir yazardır.”

 Bianet