Avcılar Canan Dağdeviren Kız Öğrenci Yurdu işçilerinin direnişi kazanımla sonuçlandı

Avcılar Belediyesi’ne bağlı Canan Dağdeviren Kız Öğrenci Yurdu’nda çalışan 400’e yakın taşeron inşaat işçisi, aylardır alamadıkları ücretleri için 28 Kasım’da yurt önünde oturma eylemi başlatmıştı. İşçilerin direnişi sonuç verdi, dün akşam itibarıyla tüm alacakları ödendi.

Avcılar Belediyesi’ne bağlı Canan Dağdeviren Kız Öğrenci Yurdu’nda çalışan 400’e yakın inşaat işçisinin, iş bittikten sonra 5 aylık maaşları içeride kalmıştı. 2 ay geçmesine rağmen Katar asıllı Pırlanta İnşaat’tan ödeme alamayan 30’a yakın taşeron firmaya bağlı inşaat işçileri, 28 Kasım’da direnişe geçerek Canan Dağdeviren Kız Öğrenci Yurdu önünde oturma eylemi başlatmışlardı.

Kararlı direnişleri neticesinde dün akşam itibarıyla tüm alacaklarının ödendiğini açıklayan işçiler, bu süreçte kendilerini yalnız bırakmayan kamuoyu ve emek örgütlerine de teşekkür ettiler.

Canan Dağdeviren Kız Öğrenci Yurdu işçilerinden Zeki Köstekçi, aylardır maaşlarını alamayan işçilerin bu süreçte çok sıkıntılar yaşadığını aktardı. direnisteyiz.org’a konuşan Köstekçi, yeri geldiğinde akbil parası bulamayan arkadaşları olduğunu fakat emekçiler olarak dayanışmaları ve direnişleri sonucunda hakları olan ücretlerini aldıklarını ifade etti. Köstekçi, mahkeme kararına rağmen Zeytinburnu Belediyesi’ndeki işine iade edilmediği için 244 gündür direnişte olan Kenan Güngördü’nün de ilk günden beri yanlarında olduğunu belirtti.