Armutlu Cemevi’ne polis saldırısı, işkence ve gözaltı

İstanbul Sarıyer’de bulunan Küçük Armutlu Cemevi’ne dün (19 Temmuz) öğlen saatlerinde polis baskını yapıldı.

Cemevi bahçesinde ve içerisinde bulunanlara silah doğrultup yere yatırarak işkence yaptıkları aktarılan polisler, 2 kişiyi ters kelepçe ile gözaltına aldı. Bu 2 kişinin yanısıra, cemevi yöneticilerinden Ali Birer, mahalle muhtarı Ali Haydar Aslan ve ismi öğrenilemeyen bir kişinin daha İstanbul Vatan Caddesi’nde bulunan Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi. Gözaltılara gerekçe olarak ne gösterildiği ise öğrenilemedi.

‘Uzun namlulu silahları doğrultup işkence yapmışlar’

Baskın hakkında açıklamalarda bulunan Armutlu Cemevi Başkanı Zeynep Yıldırım, şunları kaydetti:
“Üç girişi var cemevinin. Üç girişten de silahlarla aniden girmişler içeri. O sırada cemevinde yöneticimiz dahil yaklaşık 10-12 kişi varmış. Girer girmez kapıları kırmışlar. İçerideki herkesi ters kelepçe yaparak yere yatırmışlar ve işkence yapmışlar. Uzun namlulu silahları doğrultmuşlar. Gözaltına alınan iki kişi dışında üç kişi daha Vatan’a götürülmüş. Bunlardan biri cemevi yöneticisi, birisi mahallenin muhtarı. Diğerinin kim olduğunu bilmiyoruz. Yönetim odamızı, toplantı odamızı vs her yeri dağıtmışlar. Duvara polisler bir yazı yazmış fakat ekibin amiri kızarak yazıyı sildirmiş boyayla. Ne yazdığı anlaşılmıyor boyayla kapatıldığı için. Bu saldırı cemevlerini itibarsızlaştırmak için yapılıyor. Hem inancımıza yönelik olarak hem de mahallemize yönelik olarak yapılıyor. Bizim kapımız halk düşmanı olmayan herkese açıktır. İnancımızdan dönmeyeceğiz asla!”

PSAKD: KİRLİ ELLERİNİZİ İBADETHANELERİMİZDEN DERHAL ÇEKİN!

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Merkezi, PSAKD Sarıyer Şubesi’ne bağlı olan Küçük Armutlu Cemevi’ne düzenlenen polis baskınına ilişkin açıklama yayımladı.
Açıklamada, “AKP iktidarı OHAL’i kaldırdığını duyurmasının üzerinden daha 24 saat geçmeden kendilerine bağlı Emniyet güçleriyle Sarıyer Şubemize bağlı Küçük Armutlu Cemevimize baskın yapıp, zorla iceri girerek, Cemevimizde bulunan canlarımıza saldırmış, 2 canımızı da gözaltına almışlardır. Bu faşizan tavrıyla AKP iktidarı OHAL’i kaldırma noktasında ne kadar samimi oldugunu da bütün Türkiye’ye göstermiş oldu. Bizler de OHAL’in ismen kalktığını ama cismen aynı şekilde kaldığını çok açık olarak görmüs olduk.” denildi. Sorumlular hakkında ilgili mercilere suç duyurusunda bulunulacağı ilan edilen açıklamada yetkililere şu sorular yöneltildi: “Başka ibadethanelere bu sekilde zorla girebiliyor musunuz? Milyonlarca insanın ibadethane olarak kabul ettigi kutsal bir mekana bu şekilde salgırganca girme hakkını nereden bulursunuz? İnancımızı ve kutsal yerlerimizi aşağılayarak insanlarımızı neden tahrik ediyordunuz?” Yapılanın hem anayasa hem evrensel hukuk açısından suç olduğu vurgulanarak, “Bu yapılanlar ne hukuka ne vicdana ne de insanlığa sığar. Ancak bizler yaptığınız bu zulmün karşısında diz çökmeyeceğiz. Ne yaparsanız yapın zalim olduğunuzu her yerde yüzünüze çarpmaya devam edeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

‘Bu saldırı bütün cemevlerimize yapılmıştır’

Saldırıyla ilgili konuşan Garip Dede Dergahı Başkanı Pir Celal Fırat, “Armutlu Cemevi’ne yapılan saldırıyı bütün cemevlerimize yapılmış olarak algılıyoruz” dedi.
Gezi olaylarında Beşiktaş’ta bir camiye ayakkabı ile girildi diye yıllarca konuşulduğunu hatırlatan Fırat, “Hiçbir ibadethaneye kimse ne ayakkabıyla girsin; ne de ayakkabılarla, hele coplarla, silahlarla cemevlerinin kapıları kırılarak içeri girilsin istiyoruz. Bu ülkede gerçekten kardeşlik isteniyorsa bu zulme iktidarın bir an önce son vermesi gerekiyor” diye konuştu.
Bu saldırıyı Alevi federasyonları ve kurumları olarak etkin bir şekilde kınayacaklarını belirten Fırat, hiçbir ibadethaneye kimsenin coplarla gelip oradaki halkı, bahçede oturan insanları ters kelepçe ile yerlerde sürüklemesinin kabul edilemeyeceğini ifade etti. ‘Bir yerde bir haksızlık varsa, görüyorsanız ve sessiz kalıyorsanız dilsiz şeytansınız’ sözünü hatırlatan Fırat, “Nasıl bir açılım yapılacağının simgesi bu adeta” dedi.
Cemevinde gözaltına alınan dostlarının ivedi bir şekilde bırakılmasını istediklerini vurgulayan Fırat, “Elbette ki bugünler son bulacaktır. Vicdan sahibi her toplumun buna tepki vermesini bekliyoruz” çağrısında bulundu.

 

Kaynak: Pir Haber Ajansı, Yolculuk Gazetesi