Arin bebeğe astım ilaçları eski bir cihazla verilmeye başlandı

Urfa T Tipi Cezaevi’nde annesi Esma Yılmaz ile birlikte kalan astım hasta Arin bebeğe ilaçlarının yeni verildiği öğrenildi. Eski bir astım cihazıyla ilacının verilmesi üzerine yenisini talep eden anneye “Burası cezaevi, babanızın evi değil” yanıtının verildiği aktarıldı.

Urfa 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde annesi Esma Yılmaz ile birlikte kalan 13 aylık Arin bebeğe ilaçları verilmeye başlandı. 19 Temmuz’da cezaevine kızını ve eşini görmeye giden Mihdi Yılmaz, kızı Arin’e ilaçlarının verildiğini ve doktora götürüldüğünü söyledi. Arin bebeğin tahlillerinin yapıldığını ve 5 Ağustos’ta sonuçlarının çıkacağı bilgisini paylaşan baba Yılmaz, çıkan sonuçlar ardından yeni bir tedavi uygulanacağını söyledi.

NEFES TIKANIKLIĞI ARTMIŞ

İlaçların verilmesi ardından Arin’de biraz iyileşme olduğunu söyleyen baba Yılmaz, şöyle devam etti: “Biraz rahatlamış durumda ama gittikçe astımı ilerlediği için daha fazla tıkanmalar yaşıyor. Arin yürümeye başladığı için eşim geceleri uyuyamadığını ve Arin’in başında beklediğini söyledi. Arin hareketlenmesi içerde hava koşuları ve sıcaklığın etkisiyle daha fazla nefes tıkanmaları yaşıyor. Hareketlendiği için daha çok tıkanmaya başladı. Kızım hareketlendiği için artık dışarıdan en ufak bir ses gelse kapıya koşar olmuş.”

İLAÇLAR ESKİ BİR ALETLE VERİLİYOR

Astım hastası olan Arin’in eski bir astım cihazıyla ilaçlarının verildiğini de belirten baba Yılmaz, “Yenisini vereceklerini söylediler ancak hala verilmemiş” dedi. “Eşime neden istemiyorsunuz” dediğini belirten Yılmaz, eşinin “En ufak bir itirazımızda gardiyanlar tarafından ‘Burası cezaevi, babanızın evi değil’ cevabı alıyoruz ve sonrasında revire çıkarmama ya da disiplin cezası alıyoruz. O yüzden çok ısrar etmiyoruz” cevabı verdiğini söyledi.

GÜNDE BİR SAAT SU VERİLİYOR

Koğuştaki su sıkıntısının hala devam ettiğini aktaran Yılmaz, “Koğuşta günde bir saat su veriliyor, 12 kişilik koğuşta hala 3’ü çocuk 33 kişi kalıyor, yemekler kötü, koğuşlardaki pervaneler yetersiz hiçbir şey düzeltilmemiş” diye konuştu.

Arin ile birlikte 2,5 yaşındaki Argeş ve 1,5 yaşındaki Dijle’nin de sıcaktan vücudunda yaralar çıktığını dile getiren baba Yılmaz, “2,5 yaşındaki Argeş’in psikolojisi bozulmuş durumda, duvarları, taşları yalıyor” dedi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı