Ankara’da sağlıkçılar 5. maddeye karşı Kuğulu Park’a yürüyerek forum yaptı

AKP’nin meclise getirdiği ve geçtiğimiz hafta komisyonda kabul edilen yasa teklifinin 5. maddesini protesto eden sağlık emekçileri Ankara’da TTB ve SES’in çağrısıyla Kuğulu Park’a yürüdü ve parkta forum gerçekleştirdi.

Ankara’da Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve KESK’e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) çağrısıyla bir araya gelen sağlık emekçileri, 5. maddeyi protesto etmek için önlükleriyle iki koldan Kuğulu Park’a yürüdü. Tunalı Hilmi Caddesi’nden ve SES’in önünden yürüyüşe geçerek Kuğulu Park’a varan sağlık emekçileri, ‘KHK’lar Gidecek Biz Kalacağız’, ‘Çalışma Hakkımız Engellenemez’, ‘Eğitim Hakkımız Engellenemez’, ‘Yaşamak Yaşatmak İstiyoruz’, ‘Açlık Yasası Geri Çekilsin’ sloganları attı. Ardından Kuğulu Park’ta forum gerçekleştirildi.

Sağlıkla ilgili bazı KHK’lerde değişiklik öngören kanun teklifinin 5. maddesi, KHK ile ihraç edilen ve güvenlik soruşturmasından geçemeyen hekimlerin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşmalı özel sektörde çalışmasını engelliyor. 5. madde ile, hekimlerin raporlarının idari işlemlerde esas alınmaması da öngörülüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

direnisteyiz.org