Ankara Mamak’ta TOKİ İşçileriyle Dayanışma Komitesi kuruldu

Ankara Mamak’ta direnişteki TOKİ İşçileriyle Dayanışma Komitesi kuruldu. Bugün (1 Aralık Cumartesi) saat 14.00’de toplanacağını duyuran komite tarafından paylaşılan çağrı metninde, Mamak TOKİ ikinci etap şantiyesi işçilerinin iki yıldan beri yaşadıkları hak gaspları ve direniş sürecinde karşılaştıkları tehditlere değinilerek dayanışma çağrısı yapıldı. Direnişteki işçiler de bir bildiri kaleme alarak, tüm tehdit ve oyalamalara karşılık direnç ve inançla mücadeleyi yükselteceklerini duyurdular.

Komite tarafından paylaşılan çağrı metninin tamamı şu şekilde:

“Mamak TOKİ ikinci etap şantiyesi işçileri iki yıldan beri yaşadıkları haksızlıklardan dolayı direnişe geçmiştir. 220 işçi, son bir yıldır hiç ücret alamamış ve sigorta primleri yatırılmamıştır.

Bu işçilerin bir kısmı haklarını alabilmek için direnişe geçmiştir. Direnişe başlayan işçilere, TOKİ, 28.11.2018 Çarşamba günü ödeme yapacağını söylemiştir. Ama ödeme yapmak yerine, kolluk tarafından ödeme tarihinde işçi temsilcileri Mamak ilçe emniyet müdürlüğüne götürülmüşlerdir. Burada, işçilere cuma günü ödeme yapılacağı bizzat kaymakam tarafından ifade edilerek yine benzer şekilde süreci uzatan sözler verilmiştir. Ayrıca işçilere gözaltına alma ve tutuklama gibi tehditlerde bulunulmuştur. Bütün dostlarımızı direnişteki işçilerle dayanışmaya davet ediyoruz. Biz, aşağıda imzası bulunan kurumlar bir araya gelerek TOKİ İşçileriyle Dayanışma Komitesi oluşturduğumuzu kamuoyuna duyuruyoruz. Sizleri de bu direnişi sahiplenmeye, Mamak’ta TOKİ işçilerinin başlatmış olduğu direniş kıvılcımını büyütmeye çağırıyoruz. Cumartesi saat 14:00’da HDP Mamak ilçe’de toplanıyoruz.

İmzacı kurumlar:

AKA-DER Mamak, BDSP, EMEP Mamak İlçe, Mamak Halkevleri, HDK Mamak, Hüseyin Gazi Kültür Derneği”

‘Alınterimizin gasbına yönelik tüm tehdit ve oyalamalara karşılık direnç ve inançla  mücadelemizi yükselteceğiz’

Direnişteki işçiler tarafından, geride bıraktığımız gün (30 Kasım 2018 Cuma) kaleme alınan bildiride ise şu ifadelere yer verildi:

“ALINTERİMİZİN GASBINA KARŞILIK DİRENİŞTEYİZ.

Bizler Ankara TOKİ konutlarında çalışan işçileriz. Yaklaşık 2 yıldır TOKİ’de yüklenici firma Gökhan SARAL’ın sahibi olduğu Çınar Alt Yapı A.Ş &Etken Gayrımenkul Yat.Inş.Ltd.Şti ve işortaklığında çalışıyoruz. 2018 şubatında konkordato ilan eden Gökhan SARAL’ın şirketinden TOKI’nin tüm alacak ve haklarımızı ödeyeceği taahhüdü nedeniyle işe devam ettik. 2018 Ocak ayından bu yana hiç bir ücret almadığımız gibi devlet kuruluşu olan TOKİ ve taşeron firma bizleri sigortasız ve kaçak olarak çalıştırmıştır. TOKİ yönetiminin 2018 nisanında ödeme yapacaklarına dair verdikleri söz ve taahhüt şu ana kadar defalarca yerine getirilmeyerek bugüne gelinmiştir.

Tüm bu alınterimizin gasbına yönelik gerek TOKİ’nin gerekse taşeron firmanın yaptığı oyalamaların karşısında biz TOKİ işçileri 22.11.2018 tarihinde TOKİ Gülveren konutları önünde hak alma direnişini başlattık. Bunun üzerine 26.11.2018 tarihinde TOKİ’nin şantiye şefi ile beraber Mamak ilçe emniyet müdürü bizlerle görüşerek 28.11.2018’de ödeme yapılacagını belirterek direnişi bitirmemizi söylemiştir. 28.11.2018’e gelindiğinde bize ödeme yerine kolluk güçleri vasıtasıyla Mamak emniyet müdürlüğü’ne götürülerek burada kaymakam, emniyet müdürü, 2 bakanlık müfettişi TOKİ yetkilisi ve taşeron firma avukatlarıyla görüşme yapıldı. Yine bildik oyalama taktiğiyle 30.11.2018 tarihinde ödeme yapılacağı taahhüt edilerek direnişe devam edilirse gözaltı ve tutuklama tehdidinde bulunulmuştur. Gelinen noktada alacaklarımız ödenmemiştir.

Hak verilmez alınır bilincinde olan biz TOKİ işçileri tüm tehdit ve oyalamalara karşılık direnç ve inançla alınterimizin gasbına karşı mücadelemizi yükselteceğiz.

Bu onurlu mücadelemizde herkesi dayanışmaya çağırıyoruz.

DİRENİŞTEKİ TOKİ İŞÇİLERİ”