Amasra’da madencilerin direnişi sürüyor

Bartın’ın Amasra ilçesinde, Hema A.Ş’ye bağlı Denfa madencilikte işten atılan işçilerin direnişi sürüyor. İşçiler, maaşlarının ödenmemesi üzerine ‘Biz de çalışmama hakkımızı kullanıyoruz’ diyerek madene girmemiş ve direniş başlatmıştı.

Maaş ve tazminatları ödenmeden iş yasasının 25’nci maddesinden işten atılan 90 işçiden 50’si, Temmuz ayı başında Tarlaağzı köyünde bulunan maden ocağı girişi önünde çadır kurup eyleme başlamıştı.

İşçi gazetesi‘nde yer alan habere göre; İşçilerin eylemine geçtiğimiz hafta aileleri de katılarak destek vermişti.

Patronların istediği gibi at koşturduğunu, kendi bozuk düzenlerinin yol açtığı krizin faturasını; maaşları sürekli geciktirerek, aylarca maaş ödemeyerek kıt-kanat yaşamını sürdürmeye çalışan işçilere fatura ettiğini söyleyen madenciler seslerinin duyulmamasına öfkeli…

PATRON HEM SUÇLU HEM GÜÇLÜ

Maaşını ödemeyerek işçilerin alınterini gasp eden, borç sarmalını büyüten Denfa taşeronu, arsızca işçileri kanunsuzlukla suçlamaktan da geri durmadı.

İşçiler, iş kanununun; bir dizi yüz kızartıcı suç da dahil, lastik gibi her tarafa çekilebilen 25 maddesinden işten atıldı. Bu madde ile sokağa atılan işçilerin işsizlik ödeneğinden yararlanmaları da engellenmiş oldu.

İşçinin teriyle, kanıyla semiren bu kara vicdanlı asalaklar, yıllardır madende ölümle burun buruna bir lokma ekmek için çalışan işçileri ve ailelerini bir çırpıda açlığın, sefaletin içine itti.

İşçiler, direnişlerini sürdürmeye kararlı. Haklarını almak için gerekirse aileleriyle birlikte sonuç alıncaya kadar ocağın önünde eylem başlatabileceklerini söylüyorlar.