AKP’nin intikamı… Rabia Naz’ın babası akıl hastanesine yatırılıyor

Giresun Sulh Ceza Hakimliği itirazı reddederek, Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan’ın Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yatırılmasına karar verdi.

Giresun Eynesil’de 12 Nisan 2018 günü evinin önünde yaralı bulunup, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan, mahkeme kararıyla, üç hafta süreyle Samsun Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yatırılacak.  Karar, Şaban Vatan’ın kardeşi Muhammet Vatan’ın başvurusu üzerine alındı.

Baba Şaban Vatan, iddia edildiği gibi henüz 11 yaşındaki kızı Rabia Naz’ın intihar etmediğini, belediye başkanının oğlunun kullandığı arabanın çarpması sonucu yaşamını yitirdiğini söylüyor. Bazı siyasilerin de olaya müdahil olmasıyla, kızının ölümünün intihar olarak kayıtlara geçirildiğini belirten baba Vatan’ın bugüne kadar yaptığı başvurular savcılık ve mahkeme kararlarına takıldı.

Yürüttüğü mücadele neticesinde, kızının ölümüne dair oldu bitti’yi teşhir ederek  toplumun gündemine sokan Şaban Vatan, seçimlerden önce, kadınların yoğun katılımıyla Eynesil’de miting düzenleyerek, kızının ölümünden sorumlu olanların açığa çıkartılmasını istemişti.

31 Mart yerel seçimlerinde, uzun yıllardan sonra AKP seçimi kaybetmiş, CHP adayı seçimi kazanmıştı. Seçim sonuçlarında, Rabia Naz’ın ölümüne ilişkin yaşananların önemli bir etkisi olduğu değerlendirilmişti.