AKP beklenen ‘olağanüstü itirazı’ yaptı! Arada mazbata da verilmesin…

AKP, İstanbul’daki seçim sonuçlarıyla ilgili olağanüstü itiraz başvurusunu yaptı. YSK, İstanbul sonuçlarıyla birlikte değerlendirmek üzere Büyükçekmece kararını ertelemişti. AKP’li Yavuz, maddi hatalar olduğunu ve kısıtlı seçmenlerin oy kullandığını öne sürdü. İtiraz dilekçesinde 300 bin şüpheli oy olduğu, 1 milyonu aşkın seçmenin kullandığı oyun hukuki akıbetinin belirsiz olduğu iddiaları anlatıldı.  

AKP’nin Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul seçimleriyle ilgili olağanüstü itiraz dilekçesini Yüksek Seçim Kurulu’na sundu. Yavuz, başvuruları hakkında bilgi verirken, kısıtlı seçmenlerin ve hükümlülerin oy kullandığı iddialarını anlattı. Daha önce iptal kararlarında ’kısıtlı seçmenlerin oy vermesi’ dayanak olmuştu.

AKP 31 Mart seçimlerinde usulsüzlük olduğu gerekçesiyle Büyükçekmece için YSK’ya başvurmuştu. YSK, İstanbul sonuçlarıyla birlikte değerlendirmek üzere Büyükçekmece kararını ertelemişti. YSK, bu hafta başvuruyu ele alacak. Büyükçekmece ve İstanbul seçimlerinin iptali konusunda bir karara varacak. Talepler kabul edilirse 2 Haziran’da seçim tekrarlanacak.
Üç valizle YSK’ye gelen Yavuz başvurusu sonrası açıklamasında, “Seçim akşamından beri tüm Türkiye İstanbul seçimlerine kilitlenmiş gözüküyor. Şu anda da tüm ülkenin gözü burada olacak” dedi.

AKP’den olağanüstü itiraza ilaveten yeni itiraz: Mazbata verilmesin

AKP İstanbul’da itiraz sonuçlanmadan mazbata verilmemesi için İl Seçim Kurulu’na başvurdu. AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, başvurunun ardından açıklamalarda bulundu.

Şenocak yaptığı açıklamada “YSK’nin vereceği karara kadar, İstanbul’da mazbatanın düzenlenmemesini için başvurduk” dedi.

Şenocak şöyle konuştu:

“Şimdi kanunun bize vermiş olduğu hakka dayanarak, İl Seçim Kurulu’na vermiş olduğumuz dilekçedeki sonucu belirleyene kadar, buradaki tüm sonuçlar açıklanana kadar mazbatanın düzenlenmemesi konusunda itirazımızı gerçekleştirdik. Kanunun bize tanımış olduğu hakkı kullanarak böyle bir talepte bulunduk.

Şimdi YSK’nın vereceği karara kadar, İstanbul’da mazbatanın düzenlenmemesini için başvurduk. Maltepe’de sayım devam ediyor. Bununla alakalı ne zaman biteceği tam olarak belli değil ama birleşme tutanağına neticeye bağlanma ihtimaline karşı, biz de şeffaf şekilde yönetilebilmesi anlamında bizim itirazımızın sonucu görülene kadar kanunun bize vermiş olduğu hakkı da kullanma adına mazbatanın bu süreç içerisinde düzenlenmemesini talep ettik.

Seçimlerin yenilenme ihtimali…

Biz itirazların belli aşamalarını kullanarak bugüne kadar yerine getirdik. Bununla alakalı da bizim oyların tümünü sayılmasını talep etmiştik. Eğer bu süreç içerisinde bizim ilk akşam yapmış olduğumuz açıklamaya dayanarak söylüyorum. 3 bin 870 sayısından bahsetmiştik. Bizim için hiçbir şey değişmedi.

Bu süreci değerlendirdiklerinde, bu süreç tam olarak değerlendirilmiş olsaydı tüm sandıkların sayımı gerçekleştirilmiş olsaydı biz yine bu işin lehimize sonuçlanacağına inanıyorduk. Takdir edersiniz ki açıklamalarımıza bakarsanız gelinen sayının ilk gün ile son gün arasındaki değerlendirmeyi kamuoyuna bırakıyoruz.

“Oyların tümü sayılsaydı sonuç lehimize olurdu”

30 binden başladıkları sayıları; her gün değişik sloganla çıktılar. Bugün 13 binli sayıyı konuşuyoruz bugün. Biz de diyoruz ki yapmış olduğumuz dilekçeyle oyların tümü sayılabilmiş olsaydı ilk akşam bizim lehimize sonuçlanmış olurdu.

YSK’nın takdiri o şekildeydi. Biz de kanunun vermiş olduğu hakkı kullanıyoruz. Bugün YSK’ya başvurumuza istinaden de bunları gerekçe göstererek dönemin daha şeffaf şekilde kamuoyunun bu anlamda süreci iyi analiz edebilme anlamında mazbatanın YSK’nın değerlendirmesi bitene kadar verilmemesini takdim ettik. Karar YSK ve İl Seçim Kurulu’nundur…”