Ağustos ayında 41 kadın erkekler tarafından öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Ağustos ayında 41 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü belirtti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Ağustos ayı kadına yönelik şiddet raporunu açıkladı. Raporda, 41 kadının erkekler tarafından öldürüldüğü, çocuk istismarı ve cinsel şiddetin devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, Temmuz ayına göre Ağustos ayında kadın cinayetlerinde artış olduğu belirtilerek, erkekler tarafından öldürülen 41 kadının ölüm nedenleri de yer aldı. Buna göre öldürülen 41 kadının 15’i şüpheli, 13’ünün neden öldürüldüğü tespit edilemediği, 5’inin hayatına dair karar almak isterken öldürüldüğü, 6’sı ekonomik bahanelerle, 1’i boşanmak istediği için, 1’i de barışma isteğini kabul etmediği için öldürüldüğü belirtildi.

Ağustos ayında 41 kadın öldürüldü

2018 ağustos ayında da kadınların büyük bir çoğunluğunun kim tarafından ya da neden öldürüldüğü tespit edilemedi.

Bu ay ki kadın cinayetlerinin 15’i şüpheli ölüm, 13’ünün nedeni tespit edilemedi; 5 kadın hayatına dair karar almak istediği için öldürüldü, 6’sı ekonomik sebepler bahane edilerek öldürüldü, 1’i barışma isteğini kabul etmediği için, 1’i boşanmak istediği için öldürüldü.

Öldürülen kadınların 17’sinin faili meçhul, 10’u evli olduğu erkek tarafından, 5’i akraba ya da tanıdığı kişiler tarafından, 3’ü babası, 3’ü oğlu, 1’i üvey oğlu, 1’i birlikte olduğu erkek ve 1’i eskiden birlikte olduğu erkek tarafından öldürüldü.

Kadınların 17’si 36-65 yaş, 6’sı 26-35 yaş, 6’sı 19-25 yaş, 1’i 15-18 yaş, 1’i 12-14 yaş, 1’i de 0-11 yaş aralığındaydı.

İstanbul’da 36 yaşındaki Sarıgül Hamarat’ın cansız bedeni ormanlık alanda, ateşli silahla vurulmuş halde bulundu.

Şırnak’ta ikamet eden 45 yaşındaki Asya Kolanç’ın cansız bedeni Dicle Nehri’nde bulundu.
Bursa’da 28 yaşındaki Belma Yavuz, çocuklarının gözlerinin önünde evli olduğu ve boşanmak istediği Emrah Yavuz tarafından kesici aletle öldürüldü.

Ağustos ayında 1 haftada 2 trans kadın cinayeti işlendi

Bu ay yaşanan kadın cinayetleriyle trans kadın cinayetleri ve nefret suçları yeniden gündem oldu. Kadınlar kendi hayatlarına dair karar aldıkları için ve cinsel yönelimleri doğrultusunda hayatlarına müdahale edilmesi sonucu öldürüldü. Faili meçhul olarak kaydedilen bu cinayetlerin zanlıları ise henüz tespit edilemedi. Bir hafta içerisinde 2 trans kadının öldürülmesi, 2 yıl önce öldürülen Hande Kader’in katilinin dahi henüz bulunmamasına karşı “Trans cinayetlerine sessiz kalmıyoruz” diyerek eylem gerçekleştirdiler, sosyal medyada ise #TransCinayetleriPolitiktir etiketiyle  gündem oldu.

Bursa’da 9 Ağustos 2018 tarihinden itibaren haber alınamayan trans kadın Begüm’ün cansız bedeni bir otel odasında günler sonra bulundu. İstanbul’da trans kadın Esra Ateş evinin önünde kesici aletle öldürüldü.

Çocuk istismarı devam ediyor
Raporda; 22 kadının cinsel saldırıya, 37 çocuğun da istismara maruz kaldığı; ancak bu rakamların sadece basına yansıyan rakamlar olduğuna dikkat çekilerek sayının daha fazla olduğu bilgisi paylaşıldı.

İdamı gündem ederek kadın cinayetlerinin üstünü örtemezsiniz

Raporda kadınları korumayıp cinayetle sonuçlanan şiddet vakalarında çözüm olarak idamı gündeme getirmek gerçek sorunun üstünü örtmektir ifadeleri yer aldı.

Kadına yönelik her türlü şiddete karşı süre aksatılmadan failler yakalanmalı, yargılama yapılmalı ve caydırıcı cezalar verilmelidir. Kadın cinayetlerine karşı idam gibi insanlık dışı ve modern hukuka aykırı uygulamalar şiddetin sebeplerini ortadan kaldırmaz. Söz konusu kadın cinayetlerinin birçoğunda failler ya tespit edilemiyor ya haklarında indirim kararı uygulanıyor ya da zaten katil kendini de öldürüyor. Kadınların neden öldürüldükleri tespit edilmeli, faili meçhul cinayetler olmamalı ve katillerin indirimleri İstanbul sözleşmesine göre düzenlenmelidir.Bunun tam tersi durumları yaşadığımız bugünlerde kadın cinayetlerinin de arttığı ortadadır.

Ekonomik krizi erkek şiddetine yansıtamazsınız

Raporda bu ay kadın cinayetlerinde öne çıkan bir konunun ekonomik kriz olduğu belirtildi. Konuya ilişkin şu ifadeler yer aldı: “Dolar’ın 6 lirayı aşması, üst üste gelen zamlar, artan işsizlik ve borçlar sonucu; kadınların istihdam seviyesi gün geçtikçe düşerken ekonomik kriz, kadın cinayetlerinin de bahanesi olarak öne sürülür oldu. ‘Erkek şiddetinin bahanesi olarak kriz gösterilemez’ ifadesiyle tüm basın ve medya organlarının bu şekilde ele alınan haberlere son verilmeli.”