Afgan kadınlar IŞİD tecavüzlerini anlatıyor: ‘Başıma silah dayadı ve bana yapabileceği her şeyi yaptı’

Afganistan’ın Türkmenistan ile sınırında IŞİD’in güçlü olduğu Cavazcan eyaletine bağlı Darzab bölgesinden kaçanların sayısı binleri bulurken, kadınlara karşı işlenen cinsel suçlar da ortaya çıkmaya başladı. Fakat kadınların suçlanacakları endişesiyle kendilerine yapılanları anlatmaktan çekinmesi, ihlallerin boyutlarının tam olarak görülmesini engelliyor.

Yakınlarda bu bölgeden kaçan üç çocuk annesi Zarife, bölgedeki IŞİD liderinin köye gelerek, kocasının ona para vermeyi vaadettiğini öne sürüp, para istediği günü Reuters’a anlattı:

“Paramız olmadığını, para bulabilirsek ona göndereceğimizi söyledim. Ama kabul etmedi. Kocamı bırakıp onun adamlarından biriyle evlenmem ve onlarla gitmem gerektiğini söyledi.

“Ben bunu kabul etmeyince, adamları çocuklarımı yan odaya götürdü, bu da benim başıma silah dayadı. Onunla gitmezsem beni oracıkta öldüreceğini, evimi alacağını söyledi. Sonra da bana yapabileceği her şeyi yaptı.”

Afganistan’daki savaşın gayet kanlı ölçütleriyle bile bakıldığında, kendisine karşı gördüğü insanların kafalarını kesen, onları patlayıcıların üzerine oturtarak öldüren IŞİD, zulüm konusunda rakipsiz bir kötü şöhrete sahip.