Adalet Bakanlığı’na Güven çağrısı: Yasayı uygulayın

Göle’de hakla buluşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Leyla Güven’in ve cezaevlerinde devam eden açlık grevleri ilişkin Adalet Bakanlığı’na seslendi. Temelli, “yasa ne diyorsa onu uygulayın” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 31 Mart yerel seçimleri programları kapsamında Ardahan’ın Göle ilçesinde halkla buluştu. Temelli’yi ilçe girişinde onlarca araçlık konvoy karşıladı. İlçe merkezinde konvoy turu yapan HDP’lileri halk zafer işaretleriyle karşıladı. HDP bayraklarıyla donatılan alandaki buluşmaya HDP Kars Belediye Eşbaşkan Adayları Şevin Alaca ve Ayhan Bilgen ile ilçe belediye eşbaşkan adayları katıldı.

‘31 Mart yerel seçimleri bu ülkenin kaderini değiştirecek’

HDP Göle İlçe Eşbaşkan Adayı Aygün Manduz yaptığı konuşmada, “Göle’nin karartılmış renklerinin üzerinden kadın renginin hakim olacağına inanıyorum. Bunun için buradayız. 31 Mart yerel seçimlerinde kenetleneceğiz” dedi. HDP Göle İlçe Belediye Eşbaşkan Adayı Nizamettin Öztürk de, “31 Mart yerel seçimleri bu ülkenin kaderini değiştirecek. Göle’de 4 parti seçim yarışına giriyor. Bizim partimizin diğer partilerden farkı kadınlara verdiği önem. Kadınların aktif olacağı bir belediye oluşturacağız. Tüm adaylar çağrıda bulunduk, ‘gelin kamuoyu önünde projelerimizi açıklayalım’ dedik. Yine mal varlıklarını açıklamayı istedik. Ama yanıt gelmedi” dedi.

‘Bir yere gitmiyoruz. Bir aradayız, buradayız’ 

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de, konuşmasına zılgıt ve alkışlar eşliğinde başladı. “Serhat seninle gurur duyuyor” sloganın atıldığı buluşmada konuşan Temelli, “Sayın eş genel başkanımız şehrimize hoş geldiniz” pankartının asılmasına izin verilmediğini söyledi. 2 Mart 1994 siyasi darbesini hatırlatarak konuşmasına devam eden Temelli, Kürt siyasetçi Orhan Doğan’ı anarak, “O gün Türkiye demokrasisi çok büyük bir yara aldı. O yarayı onarmak için çok büyük mücadeleler, bedeller ödendi. Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş yine siyasi bir darbe ile tutuklandılar. Türkiye demokrasisi yine büyük bir yara aldı. Bu savaş bitsin diye mücadelemizi devam ettireceğiz. Onlar ne yaparlarsa biz mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Bizi bölmeye çalışanlara inat, ortak vatanımızda bir arada yaşayacağız. Kürd’ü, Türk’ü, Laz’ı, Çerkes’i bir aradayız. Bir yere gitmiyoruz. Bir aradayız, buradayız” dedi.

Temeli’den Adalet Bakanlığı’na çağrı 

Hukuksuzluklara dikkat çekerek, Leyla Güven’in direnişini vurgulayan Temelli, “Türkiye cezaevlerinde 300’tan fazla tutsak, Hewler’de Nasır Yağız, dünyanın birçok yerinde insanlar açlık grevinde. O insanlar hukuksuzluğun, adaletsizliğin son bulmasını istiyorlar. Sayın Öcalan’ın aile ve avukat hakkından yararlanmasını istiyorlar. Bu meşru bir haktır, hukuksal bir haktır. Adalet Bakanı’na sesleniyoruz buradan, gelin yasa ne diyorsa onu uygulayın” diye belirtti.

‘Kayyumlar bütün belediyeleri borçlandırmışlar’ 

Adaletsizliğe, hukuksuzluğa son vermek için yan yana olduklarını dile getiren Temelli, “Göle’de, Silopi’de, İstanbul’da yan yanayız. Adalet isteyenler, demokrasi isteyenler yan yana gelirse o zaman bu ceberut iktidardan kurtulabiliriz. 31 Mart’ta nerden kayyum varsa süpürüp atacağız. Güzel ülkemizi bu utançtan kurtarmak boynumuzun borcudur. Sadece bizim belediyelere değil, kendi belediyelerine de kayyum atadılar. Balıkesir’de, Ankara’da, İstanbul’da kayyum atayarak suçlarını örttüler. Bizim belediyeleri suçluyor; suça ve yolsuzluğa bulaştıklarını iddia ediyorlar ama ellerinde bir tane belge yok. Kayyum atadıktan sonra o kayyumların yolsuzluklarına, suçlarına dair onlarca belge var elimizde. Kayyumlar bütün belediyeleri borçlandırmışlar” diye konuştu.

‘Biz emeklilerin kentlerini de var edeceğiz’ 

Erdoğan’ın 65 yaş üstüne sağlanan ücretsiz ulaşım hakkına ilişkin yaptığı “Biz 65 yaş üstüne bedava yaptık. 65 yaş üstündeki vatandaşım elden ayaktan neredeyse kesiliyor” açıklamasına atıf yapan Temelli, “65 yaş üstündekileri yok sayıyor. Ama yaşam 65 yaşından sonra başlıyor. Biz emeklilerin kentlerini de var edeceğiz. Biz iktidara geldiğimiz gün bu mezarda emeklilik yaşını değiştireceğiz. 65 yaşı hatırlatması iyi oldu. Madem insanlar 65 yaşında elden ayaktan düşerler, senin de yaşın 65. Emekli yaşın gelmedi mi? Artık siyasetin de bir emeklilik yaşı var. 31 Mart’ta bunların emeklilik yaşını başlatmaya var mısınız?” diye cevap verdi. Temelli, konuşmasının ardından HDP’nin seçim bürosunu açılışını gerçekleştirdi. Yoğun ilgi altında gerçekleştirilen büro açılışının ardından Temelli, Kars’ın Kağızman ilçesine geçti.