Açlık grevinin 30. günündeki meslektaşları için dilek feneri uçuran avukatlara gözaltı ve işkence

30 gündür açlık grevinde olan tutuklu avukatlara özgürlük talebiyle Beşiktaş ve Kadıköy’de “Adalet İçin Dilek Feneri Uçuruyoruz” etkinliği düzenlendi. Beşiktaş’ta tutuklu meslektaşları için dilek feneri uçurmak isteyen ÇHD’li avukatlar gözaltına alındı. ÇHD İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil’in de aralarında bulunduğu 7 avukat 5 ayrı karakola sürgün edildi ve gözaltında işkenceye maruz bırakıldıkları öğrenildi.

Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile birlikte aynı dosyadan tutuklu ÇHD üye ve yöneticileri Behiç Aşçı, Aycan Çiçek, Engin Gökoğlu ve Aytaç Ünsal 30 gündür açlık grevinde.

Onlara selam göndermek ve savunmaya özgürlük demek için, ÇHD İstanbul Şubesi bugün saat 20.00’de, Beşiktaş Kartal Heykeli ve Kadıköy Yoğurtçu Parkı’ndan dilek feneri uçuracağını duyurmuştu.

Beşiktaş’ta avukatlara gözaltı

Beşiktaş’ta tutuklu meslektaşları için “Adalet İçin Dilek Feneri Uçuruyoruz” etkinliğine katılan ÇHD İstanbul Şube Başkanı Av. Gökmen Yeşil, ÇHD üyeleri Av. Yaprak Türkmen, Av. Canan Gözcü, Av. Barzan Demirhan, Av. Ayşegül Çağatay ve stajyer avukatlar Oğuzhan Topalkara, Seda Şaraldı gözaltına alındı. Ters kelepçe ile gözaltı aracına bindirilen avukatlar Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. İlerleyen saatlerde nöbetçi savcının kararı ile 5 ayrı karakola dağıtılan avukatlar yarına kadar gözaltında kalacak.

Gözaltındaki avukatların 4 saat boyunca araç içinde ters kelepçeli halde bekletilerek ve ÇHD İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil’in araçta ters kelepçeli haldeyken darp edilerek işkence gördüğü öğrenildi. ÇHD İstanbul Şubesi, Av. Gökmen Yeşil’in kafasına defalarca yumrukla vurulmuş olup kafasında alnında ve çenesinde lezyonlar oluştuğu bilgisini paylaştı. Gözaltındaki diğer 6 avukata yönelik işkencelerin bilgisi ise gece geç saatlerde Halkın Hukuk Bürosu tarafından açıklandı.

Yoğurtçu Parkı’nda polis yığınak yaptı

Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda adalet için dilek feneri uçurmak isteyenlerin etrafı polis tarafından sarıldı. Çok ağaç olduğu için parkta dilek feneri uçurmanın uygun olmadığını, dilek fenerlerini sahilde uçurmak istediklerini söyleyen pek çok vatandaşın etrafını saran polisler alandan çıkılmasına izin vermedi. Yoğurtçu Parkı’nda toplananlar dilek fenerlerini uçurduktan sonra dağıldılar.

Yüksel direnişçileri de Halkın Avukatları için dilek feneri uçurdu

Tutuklu avukatların açlığına Ankara’dan ses veren Yüksel direnişçileri Nuriye Gülmen, Mehmet Dersulu, Acun Karadağ, Alev Şahin ve İlker Işık “Halkın Avukatlarına Özgürlük” diyerek Ankara’da Ethem Sarısülük Parkı’nda dilek fenerlerini uçurdular. Yüksel direnişçileri, “Onların adalet talebi bizim de adalet talebimiz, onları çok seviyoruz” dediler.

ÇHD İstanbul Şubesi’nden dayanışma çağrısı

ÇHD İstanbul Şubesi, Beşiktaş’ta gözaltına alınan şube başkanı ve üyelerinin halen Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutulduğunu açıklayarak, “Tüm meslektaşlarımızı Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne, meslektaşlarımız ile dayanışmaya bekliyoruz” dedi.

ÇHD İstanbul Şubesi’nin dayanışma çağrısı şu şekilde:

“Açlık grevinin 30. günündeki tutsak arkadaşlarımız için dilek feneri uçurmak isteyen meslektaşlarımız Beşiktaş’ta gözaltına alındılar. Şube başkanımız Gökmen Yeşil ve derneğimiz üyeleri Yaprak Türkmen, Canan Gözcü, Oğuzhan Topalkara, Ayşegül Çağatay, Seda Şaraldı ve Barzan Demirhan halen Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutulmaktadır. Tüm meslektaşlarımızı Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne, meslektaşlarımız ile dayanışmaya bekliyoruz.

ÇHD İstanbul Şubesi”

Savcıdan gözaltı talimatı ve 7 avukat için 5 ayrı karakola sürgün kararı

Dilek feneri uçurmak istedikleri için gözaltına alınan avukatlar için nöbetçi savcı, “örgüt propagandası ve 2911’e muhalefet” suçlamaları ile bu gece gözaltında kalmaları yönünde talimat verdi. Bununla yetinmeyen savcı, gözaltındaki 7 avukatın farklı karakollara dağıtılması yönünde de karar verdi.

Avukatlar Canan Gözcü ve Yaprak Türkmen Etiler Karakolu’na, Av. Barzan Demirhan Levent Karakolu’na, Av. Oğuzhan Topalkara Arnavutköy Karakolu’na, avukatlar Ayşegül Çağatay ve Seda Şaraldı Etiler Asayiş Büro Amirliği’ne götürülürken, Av. Gökmen Yeşil Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde tutulmaya devam ediyor.

Avukatlara gözaltında işkence

ÇHD İstanbul Şubesi’nin ve Halkın Hukuk Bürosu’nun aktardığı bilgilere göre; gözaltındaki avukatlar 4 saat boyunca araç içinde ters kelepçeli halde bekletildi, ÇHD İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil gözaltı sonrası araçta ters kelepçeli halde dakikalarca işkence gördü. Av. Gökmen Yeşil’in kafasına defalarca yumrukla vurulmuş olup kafasında alnında ve çenesinde lezyonlar oluştuğu belirtildi.

Stajyer avukat Oğuzhan Topalkara’ya polislerin işkence ederek parmaklarını özellikle büküp kırmak istedikleri, bunun sonucu baş parmağının şişmiş ve ters kelepçeden dolayı kollarında kızarık ve şişlikler mevcut olduğu;

Stajyer avukat Seda Şaraldı’nın polisin ters kelepçe ve hastaneye gidiş gelişlerinde, gözaltı aracındaki işkencesi sonucunda kollarında kızarıklık ve şişlikler mevcut olduğu;

Av. Yaprak Türkmen’in, polisin ters kelepçe işkencesi sonucu kollarında şişlikler ve kızarıklar oluştuğu; polislerin Av. Türkmen’i ters kelepçeli bir şekilde yüz üstü yere attığı ve bundan dolayı gözünde kızarlık ve morarma meydana geldiği;

Av. Barzan Demirhan’ın polislerin ters kelepçe işkencesi sonucu kollarında kızarıklık ve şişlikler meydana geldiği; gözaltı aracında, hastaneye gidiş gelişlerde polislerin işkencesi, darp etmesi sonucu kol ve omuzlarında yoğun ağrısı olduğu;

Av. Canan Gözcü’nün, polislerin ters kelepçe, hastaneye gidiş gelişlerdeki darp ve işkencesi sonunda kollarında çizikler, kızarıklar ve şişlikler oluştuğu;

Av. Ayşegül Çağatay’ın, polislerin ters kelepçe, hastaneye gidiş gelişlerdeki darp ve işkenceleri sonucu  boynunun alt kısmı ve bileklerinde çizikler, kızarıklık ve şişlikler oluştuğu; Av. Çağatay hastaneye muayene olmak amacıyla götürüldüğünde, güvenlik şubeden bir polisin muayene odasına girdiği; polise buradan çıkmasını, işkence edenlerin kendileri olduğunu belirtmesine rağmen dışarı çıkmamaları nedeniyle muayene olmayı kabul etmediği belirtildi.

‘Unutmayın işkence insanlık suçudur ve zamanaşımı yoktur’

Beşiktaş’ta dilek feneri uçurmak isterken gözaltına alınan 7 avukatın maruz bırakıldığı işkencelerin bilgisini paylaştıktan sonra, Halkın Hukuk Bürosu sosyal medya hesabından şu paylaşımda bulundu:

“Sadece dilek feneri uçurmak için bir araya gelen insanlardan korkan ve azgınca saldıran, yaptıkları her şeyi talimat böyle diyerek meşru gören ve işkenceyi arttıran polisler ve talimatı verenler… Unutmayın işkence insanlık suçudur ve işkencede zamanaşımı yoktur.”