Açlık grevi Meclis’e taşındı: Tecrit tüm Türkiye halklarına yöneliktir

Fotoğraf: Sputnik / Yurdagül Şimşek

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek için 27 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile dayanışmak üzere aralarında HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın da olduğu 10 milletvekili Meclis’te açlık grevi başlattı. Grup Toplantı Salonu’nda yapılan açlık grevi eylemi 2 gün sürecek.

HDP Eş Genel Başkanı ve İstanbul milletvekili Pervin Buldan, DTK Eşbaşkanı ve Ağrı Milletvekilli Berdan Öztürk, Mithat Sancar, Dilan Dirayet Taşdemir, Kemal Bülbül, Şevin Coşkun, Serpil Kemalbay, Habip Eksik, Züleyha Gülüm ve Erdal Aydemir bugün sabah 10.00’da yarın saat 19.00’a kadar sürecek iki günlük açlık grevine başladı. Buldan, amaçlarının Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması için cezaevinde açlık grevi başlatan Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e destek olduğunu vurguladı. Buldan, tecridin en çok konuşulması gereken yer olduğu için Meclis çatısı altında başlattıklarını söyledi.

Buldan, Meclis’te partisinin grup toplantısında konuştuktan sonra açlık grevine katılan milletvekilleri ile birlikte HDP’nin grup yönetim kurulu salonunda basın açıklaması yaptı. Bugün saat 10.00 itibariyle iki günlük açlık grevlerini Meclis çatısı altında 10 milletvekili olarak sürdürme kararı aldıklarını vurgulayan Buldan, Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in Diyarbakır cezaevinde başlattığı açlık grevinde bugün 27. gün olduğunu söyledi.

‘Güven’in açlık grevinin temel sebebi Öcalan’a uygulanan ağırlaştırılmış tecrit’

Güven’in açlık grevinin sebebinin kendisine dair olmadığını kaydeden Buldan, şöyle konuştu:

“Güven’in açlık grevinin temel sebebi İmralı Cezaevi’nde Öcalan’a uygulanan ağırlaştırılmış tecridin kaldırılmasına yöneliktir. Elbette ki bu mesele sadece Leyla Güven’in ya da sadece HDP’nin bir meselesi, bir sorunu değildir. Türkiye halklarının aslında gündemine alması gereken ve Öcalan’a uygulanan tecridin tüm Türkiye halklarını etkilediği bilinciyle sahiplenilmesi gereken bir mesele olduğunu özellikle ifade etmek isterim.

‘Kürt sorunu çözülmeden ülkede yaşanan hiçbir kriz çözülemez’

Kürt sorunu çözülmeden bugün bu ülkede yaşanan hiçbir krizin hiçbir kaosun çözülemeyeceği gerçeğine özellikle vurgu yapmak isterim. Öcalan 3 yıldır İmralı cezaevinde ağırlaştırılmış bir tecridle karşı karşıyadır. Ailesiyle, avukatlarıyla görüştürülmemektedir. Dolayısıyla bu tecride Leyla Güven’in başlatmış olduğu bu açlık grevine biz de bu çatı altında, Meclis çatısı altında ki bunu yapmamızın elbette ki şöyle bir amacı var, en çok aslında konuşulması gereken ve çözülmesi gereken sorunların yeri olduğu için bugün Meclis çatısı altında iki günlük açlık grevi eylemini başlatmış bulunuyoruz. Bu sorun elbette ki bu çatı altında konuşulmalıdır, çözülmelidir ve mutlaka bu yapılan eyleme kulak verilmelidir, sahip çıkılmalıdır diye ifade ediyorum. Biz iki gün boyunca burada olacağız. Sabah 10.00 itibariyle başlatmış olduğumuz açlık grevimimizi yarın akşam 7.00’ye kadar burada devam ettireceğiz. Elbette ki sembolik bir anlamı var. Uzun olmayabilir ama iki gün burada yapılması bizim açımızdan önemlidir, tarihi bir öneme sahiptir. ”

‘Bizim görüşmemize gerek yok, hükümet yetkililerinin acilen gündemine alması gerekir’

Tecridin kaldırılmasının Türkiye’nin yarınları, demokrasisi için önemli olduğunu belirten Buldan, “Bu direniş başka mekanlarda başka yerlerde devam edecek” dedi. Buldan, “Leyla Güven ile ilgili Adalet Bakanlığı ile bir görüşmeniz oldu mu?” sorusuna da, “Biz görüşmedik, onlar bizimle görüşsünler. Leyla Güven 27. Dönem’in tek tutuklu milletvekilidir ve bugün 27’ci gündür bedenini açlık grevine yatırmıştır. Bizim Adalet Bakanı ya da hükümet yetkilileriyle görüşmekten ziyade onların bize sorması gerekiyor; Leyla Güven ne yapıyor, niye bu açlık grevini başlattı, ancak hiç kimseden bu konuda herhangi bir şey duymadık. Dolayısıyla bizim görüşmemize gerek yok, onların bu konuyu gündemine acilen alması gerektiğini belirtmek isterim” yanıtını verdi.

Kaynak: Sputnik Türkiye, Mezopotamya Ajansı