ABD’nin Türkiye’ye yeni yaptırımı: Çelikte gümrük vergisi artışı yarın yürürlüğe giriyor

ABD Başkanı Donald Trump imzasıyla Beyaz Saray tarafından yayımlanan bildiride, Türkiye’den satın alınan çelikte gümrük vergisi artışının 13 Ağustos’ta yürürlüğe gireceği belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, ABD’nin Türkiye’den ithal ettiği çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük tarifesi oranlarının iki katına çıkarılmasına yönelik kararı, yarın (13 Ağustos)itibariyle uygulamaya koyulacak.

BBC Türkçe’nin haberine göre, sekiz esas, dokuz ek maddeden oluşan bildiride, bu kararın ABD’deki yerel üreticileri desteklemek adına alındığı belirtildi.

Trump, 10 Ağustos’taki Twitter mesajında, Türkiye’den satın alınan çelik ve alüminyumda gümrük vergisinin iki katına çıkarılmasına onay verdiğini açıklamıştı. Trump’ın açıklamasına göre, gümrük vergisinin alüminyumda yüzde 20; çelikte de yüzde 50’ye çıkartılması öngörülüyor.

Dışişleri Bakanlığı da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, karar tepki göstererek, bu adımın “devlet ciddiyetiyle bağdaştırılamayacağını” söyledi. Ticaret Bakanlığı da ek vergilerin Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırı olduğunu belirtti.

Beyaz Saray da dün (11 Ağustos) sabah erken saatlerde Trump’ın kararıyla ilgili bildiriyi internet sitesinden yayımladı.

Bildiride kararın alınma gerekçesi şöyle anlatıldı:

Ocak 2018 tarihli raporunda, (Ticaret) Bakanı, hazırladığı listede yer alan belli bazı ülkelere daha yüksek gümrük vergisi uygulanması ve her ülkenin aynı vergi oranına tabi olmaması yönünde bir karar almayı değerlendirmemi önermiştir.

Bu listede yer alan ülkelerden birisi de Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bakan’ın da raporunda aktardığı gibi, Türkiye, iç piyasada tüketilmek üzere ABD’ye çelik ihraç eden başlıca ülkeler arasındadır.

Çelik ürünlerinin ithalatını daha da azaltmak ve iç kapasite kullanımını artırmak amacıyla 13 Ağustos 2018 tarihi itibariyle Türkiye’den ithal edilen çelik ürünlerine değeri üzerinden yüzde 50 gümrük vergisi uygulanmasının gerekli ve uygun olduğuna karar verdim.

Bakan, bu düzenlemenin yerel çelik sektörünün ayakta kalabilmesi yönünde atılmış önemli bir adım olacağı tavsiyesinde bulunmuştur.

“Türk çelik şirketleri ABD’ye dava açacak”

DW Türkçe’den Aram Ekin Duran’ın haberine göre, Çelik Federasyonu Başkanı Namık Ekinci, ABD’nin 13 Ağustos’ta yürürlüğe koyacağı yeni yaptırımlar sonrasında ABD’ye gerçekleştirilen yaklaşık 1,1 milyar dolarlık çelik ihracatının tamamen sıfırlanacağını söyledi. ABD pazarına yıllık toplam 2 milyon ton civarında ihracat gerçekleştirdiklerini kaydeden Ekinci, “Zaten yüzde 25 ek vergi üzerine yüzde 50 daha vergi getirilmesi ABD’ye ihracatımızı tamamen bitirecek bir gelişme. Bu kararın hiçbir hukuki geçerliliği yok” dedi.

Çelik sektörünün son dönemde ABD’nin siyasetine malzeme olduğunu belirten Ekinci, “Trump yönetimi seçimlerde kendilerine destek veren yerli çelik sektörüne hoş gözükmek için, dış politikada çelik ithalatını bir silah gibi kullanıyor. Bundan da en fazla Türkiye etkileniyor” ifadelerini kullandı.

Trump’ın yaptırım kararının ABD piyasasından çok Türkiye’ye zarar vereceğini dile getiren Ekinci, şunları söyledi:

Bu nedenle biz sektör olarak ABD’deki avukatlarımız kanalıyla, Trump’ın bu kararına karşı orada bir dava açmaya hazırlanıyoruz. Sadece Türkiye’ye yönelik bir ekonomik yaptırım kararı ABD yasalarına da Dünya Ticaret Örgütü kurallarına da uygun değil. Ama bu dava süreci bile bizim 2-3 yıl ABD’ye ihracatı unutmamız anlamına geliyor. O yüzden dileğimiz bu sorunun siyasi yollarla çözümlenmesi.

2017’de 1 milyar dolarlık çelik satışı

Türkiye’nin 2017 yılındaki 9,5 milyar dolarlık toplam demir çelik ihracatının 1 milyar doları ABD’ye gerçekleştirildi.

Türkiye’nin alüminyum cevherleri ve alüminyum oksit ihracatının toplam değer ise 2017’de 18 milyon dolar ve bunun 3 milyon doları ABD’ye yapıldı.

Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı dördüncü ülke olan ABD’ye 2017 yılında gerçekleşen ihracatın toplam değeri 8,6 milyar dolar. ABD’nin ithalat yaptığı ülkeler sıralamasında ise Türkiye 34’üncü sırada bulunuyor.

Trump’ın çelik ve alüminyum ithalatıyla ilgili yeni vergi kararı liranın tüm zamanların en düşük düzeyine inmesine neden oldu. Dün gün boyunca sert değer kayıplarının görüldüğü lira, bu kararın ardından rekor düşük düzeylere indi.

Dolar 6,87 TL, euro 7,85 TL, sterlin de 8,49 TL ile rekor kırdı.