ABD’nin Suriye’den çekilme kararı ve tepkiler

ABD, Suriye’den çekileceğini açıkladı. Sızdırılan plana göre ABD askerleri 60 ile 100 gün arasında Suriye’den tamamen çekilecek. Bu açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen hafta yaptığı “Fırat’ın doğusuna gireceğiz” sözlerinden sonra geldi. İngiltere, Fransa ve Almanya karara karşı çıkarken, Putin ‘Henüz çekilmeye dair herhangi bir işaret görmedik’ dedi. Demokratik Suriye Güçleri’nden (DSG) de açıklama geldi.

ABD yönetimi, IŞİD’e karşı savaşın kazanıldığını öne sürerek, Suriye’deki ABD askerlerinin çekileceğini açıkladı. Dün Beyaz Saray’dan yapılan açıklama öncesinde ABD Başkan Donald Trump “Suriye’de IŞİD’i yendik. Başkanlığım döneminde orada bulunmamın tek nedeniydi” diye tweet atmıştı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Trump’ın Twitter paylaşımından bir süre sonra bir açıklama yayınlayarak Suriye’den çekilme planının başladığını duyurdu.

Sanders yazılı açıklamasında, “Beş yıl önce, IŞİD, Ortadoğu’da çok güçlü ve tehlikeli bir güçtü. Şimdi ise ABD, bu bölgesel halifeliği yendi. Suriye’de IŞİD’e karşı kazanılan bu zaferler, Uluslararası Koalisyon’un ve yürüttüğü kampanyanın sona erdiği anlamına gelmiyor. Bu kampanyanın bir sonraki aşamasına geçiş için ABD birliklerinin eve dönüşünü başlattık. ABD ve müttefikleri gerektiğinde ABD’nin çıkarlarını korumak için her seviyede yeniden harekete geçmeye hazırdır. Radikal İslamcı teröristlerin toprak ele geçirmesi, fonlanması, desteklenmesi ve herhangi bir şekilde sınırlarımızı ihlâl etmesine karşı birlikte çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘Çekilme 100 gün içinde olacak’

ABD’nin Suriye’den çekilme planına ilişkin ayrıntılar da sızdırıldı. Reuters’a isim vermeden konuşan bir yetkilinin anlattığına göre çekilme, IŞİD’e karşı son operasyon tamamlandıktan sonra başlayacak. ABD askerleri Suriye’den 60 ile 100 gün arasında çekilecek, ülkedeki tüm Amerikan Dışişleri personeli 24 saat içinde tahliye edilecek.

Yine Reuters’a konuşan ABD’li bir yetkili, çekilme planının Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında yapılan görüşme sonrasında alındığını öne sürmüştü. İlerleyen saatlerde, Beyaz Saray’dan üst düzey bir yetkili, telekonferans yöntemiyle Suriye’den çekilme kararı hakkında basına bilgi verdi. Yetkili, bu konudaki soru üzerine “Zaten başkan Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan düzenli olarak görüşüyorlar. Ama başkan Trump Suriye’den çekilme kararını almadan önce bu konuyu Erdoğan’la görüşmedi sadece bilgilendirdi” ifadesini kullandı. Çekilme kararının takvimi ile ilgili bilgi vermekten kaçınan yetkili, Trump’ın Suriye’den çekilerek sahayı İran’a bıraktığı yönündeki eleştiriler hakkında ise Trump’ın İran politikasının net olduğunu söyledi.

Pentagon önce yalanladı sonra doğruladı

Çekilme kararı açıklamasını ABD Savunma Bakanlığı Pentagon da doğruladı. Yapılan açıklamada, “ABD askerlerinin Suriye’den eve dönme süreci başladı. IŞİD karşıtı mücadelenin bir sonraki aşamasına geçiyoruz. Koalisyon IŞİD’in elindeki bölgeleri özgürleştirdi ama IŞİD karşıtı mücadele hiçbir şekilde bitmiş değil” denildi.

Pentagon Sözcüsü Albay Bob Manning ise bu açıklamadan önce çekilme haberini yalanlayarak, “Şu an için ortaklarımızla birlikte ve ortaklarımız kanalıyla çalışmaya devam ediyoruz” demişti.

ABD’nin Suriye’de 2 bin civarında askeri olduğu belirtiliyor.

DSG: ‘Trump’ın kararı terörle mücadeleye zarar verecek, IŞİD toparlanacak’

Demokratik Suriye Güçleri (DSG), ABD’nin Suriye’den çekilme kararı sonrası bir açıklama yaptı. Açıklamada, kararın “terörle mücadeleye zarar vereceği” ve IŞİD’in toparlanmasına olanak sağlayacağı belirtildi.

“ABD’nin çekilmesi bölgede askeri ve siyasi bir boşluk oluşturacak” denilen açıklamada, “Düşman güçlerin savaşında halk arada kalacak” ifadesi yer aldı.

İngiltere, Fransa ve Almanya’dan itirazlar

İngiltere, Fransa ve ardından Almanya’dan gelen açıklamalarda ise IŞİD tehditinin henüz bitmediği ifade edildi. Fransa, askerlerinin Suriye’de kalmaya devam edeceğini açıkladı.

ABD’nin Suriye’den çekilme kararına dair Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada “ABD’nin Suriye’den çekilme kararı sonrasında, ülkede siyasi çözüme ulaşma olasılığı arttı” denildi.

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç ise ABD’nin Suriye’den tümüyle çekileceğine inanmadıklarını söyledi. “ABD, özel kuvvetlerini ve hava güçlerini Suriye’de bırakacaktır” diye konuşan Klintseviç, Suriye’deki çok sayıda militanın ABD tarafından Afganistan’a sevk edildiğini öne sürerek, “Demek ki Afganistan artık ana hedef olacak. Bunun yanı sıra Afganistan üzerinden Orta Asya’yı da etkilemek isteyeceklerdir” dedi.

Putin: ‘Henüz çekilmeye dair herhangi bir işaret görmedik’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yıllık basın toplantısında ABD’nin Suriye’den çekilme kararıyla ilgili soruları da yanıtladı. ABD’nin Suriye’deki askeri varlığının meşru olmadığını vurgulayan Putin, “Henüz çekilmeye dair herhangi bir işaret görmedik” dedi.

IŞİD’in yenildiğini söyleyen Putin, ülkesinin kararını Suriye’de IŞİD’le mücadelenin sona ermesine bağlayan ABD Başkanı Donald Trump’a katıldığını söyledi.

Putin, “Trump ile DAEŞ’in (IŞİD) yenildiği konusunda hemfikirim. DAEŞ yenildi ancak yeniden toparlanması riski var” dedi.

Netenyahu: ABD bizi önceden bilgilendirdi

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Suriye’den çekilme konusunda hafta başında kendilerini bilgilendirdiğini söyledi.

Kaynak: Artı Gerçek, BBC Türkçe