ABD’de ara seçimler sonuçlandı: Trump Senato’yu kazandı, Temsilciler Meclisi’ni kaybetti

ABD’deki ara seçimin sonuçlarına göre Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar, Senato’da ise Cumhuriyetçiler çoğunluğu elde etti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) seçmenler, Senatodaki 35 sandalye ile Temsilciler Meclisindeki 435 sandalyenin tamamı için sandık başına gitti. Kongreyi yeniden şekillendirecek ara seçimlerde Demokratlar, Temsilciler Meclisinde üstünlüğü Cumhuriyetçiler’den aldı. ABD Başkanı Trump ise “Bu gece muhteşem bir başarıydı, herkese teşekkürler” açıklaması yaptı.

Ülkenin bazı eyaletlerinde sayım işlemleri devam ederken resmi olmayan sonuçlara göre Demokratlar, Temsilciler Meclisinde üstünlüğü Cumhuriyetçilerin elinden aldı. Senatoda ise Cumhuriyetçiler üstünlüklerini muhafaza etti. Böylece 2020 yılındaki başkanlık seçimleri öncesinde ABD Kongresinde iki kutuplu bir dönem başlamış oldu.

Memsilciler Meclisi’nde demokratlar üstünlük sağladı

Amerikan AP haber ajansının derlediği resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Demokratların Temsilciler Meclisinde 205 sandalyesine karşı Cumhuriyetçiler şu ana kadar 188 sandalye elde etmiş görünüyor.

Temsilciler Meclisinde üstünlüğü sağlamak için 218 sandalyeye ulaşmak gerekiyor. Demokratların kazanmasının kesin gözüyle bakıldığı eyaletler ve Cumhuriyetçilerin elinden aldığı sandalyelerin de eklenmesiyle bu partinin “zafer kazandığı” belirtiliyor.

Seçimlerden önce Temsilciler Meclisi’nde 237 Cumhuriyetçi ve 193 Demokrat Temsilci görev yaparken, 5 koltuk ise bazı nedenlerle boş bulunuyordu.

Seçimlerden önce Senatoda Cumhuriyetçilerin 51 senatörüne karşılık Demokratların 49 sandalyesi bulunuyordu.

Bölünmüş Kongre nedeniyle, 2020’de yapılacak başkanlık seçimlerine giden süreçte Trump’ın işinin zorlaşacağı ifade ediliyor.

Nancy Pelosi zafer konuşması yaptı

Kaliforniya eyaletinden Temsilciler Meclisine tekrar seçilen ve Temsilciler Meclisinin mevcut azınlık lideri Demokrat Nancy Pelosi, Washington’da Demokratların zaferini ilan etti.

Yarın Amerika’da yeni bir gün olacak” diyen Pelosi, Demokrat Temsilciler Meclisinin şeffaf olacağını ve Cumhuriyetçi parti ile çalışacağını dile getirdi.

ABD’nin yeterince ayrılığa düştüğünü ve artık bir araya gelme zamanı olduğunu ifade eden Pelosi, “Bu, Demokrat ve Cumhuriyetçi meselesi değil ABD’de Trump yönetimine karşı Anayasayı tekrar yerine getirme meselesidir” diye konuştu.

Diğer taraftan ABD Başkanı Donald Trump’ın da Pelosi’yi telefonla arayarak Demokratların Temsilciler Meclisinde üstünlük elde etmesinden dolayı tebrik ettiği bildirildi.

Beyaz Saray: Sonuçlar Trump’ın politikalarını değiştirmez

Seçimlerin devam ettiği sırada Beyaz Saray’dan bir açıklama geldi. Beyaz Saray sözcüsü Sanders, “Sonuçlar Trump’ın politikalarında değişikliğe neden olmaz” dedi.

Trump: muazzam bir başarıydı

ABD Başkanı Trump ise “Bu gece muhteşem bir başarıydı, herkese teşekkürler” açıklaması yaptı.

Trump göreve geldiğinde Washington’daki üç güç dengesinden biri olan Kongrede üstünlük Cumhuriyetçilerin elindeydi. Üstünlüğü Demokratların ele geçirmesi durumunda Kongrenin onayına ihtiyaç duyulan konularda Trump’ın hareket alanı daralmış olacak.

Temsilciler Meclisi’nin ilk müslüman kadın üyeleri

ABD’de Michigan ve Minnesota eyaletlerinden Demokrat Partiden seçimlere katılan Filistin asıllı Rashida Tlaib ve Somali asıllı Ilhan Omar, “Temsilciler Meclisine giren ilk Müslüman kadın üyeler” oldular.

Temsilciler Meclisine seçilen Tlaib, şunları söyledi: “Bu sonucu elde etmek için yıllarca uğraştım. Filistinli Müslüman bir kadın olarak zafer kazanmak gurur verici. Ayrıca annemdeki tutku ve merhamet bana geçmiş. O her zaman gülüyor ve insanların iyi olabileceğini düşündüğünden kendisine yönelik ırkçı davranışları bile anlamıyor. Bu da benim için her zaman ilham kaynağı oldu.”

Minnesota eyaletinden seçimlere giren ve Cumhuriyetçi rakibi Jennifer Zielinski karşısında galip gelerek ABD Temsilciler Meclisinin başörtülü ilk Müslüman kadın üyesi olan Somali asıllı Ilhan Omar da seçim sonucunu ailesi ve destekçileriyle kutladı.

Toplanan kalabalığa seslenen Omar, ABD’ye 12 yaşında geldiğini ve ondan önce 4 yıl mülteci kamplarında yaşadığını anlatarak “Minnesota eyaleti oldukça soğuktur ama insanlarının kalpleri bir o kadar sıcaktır. Bu insanlar sadece mültecilere sahip çıkmıyor aynı zamanda onları Washington’a gönderiyor.” dedi.

Tennesse’nin ilk kadın senatörü

Tennesse eyaletinde emekliye ayrılan Cumhuriyetçi Senatör Bob Corker’ın yerine aynı partiden Marsha Blackburn seçildi. Blackburn eyalet tarihindeki ilk kadın senatör oldu.

ABD’de eşcinsel olduğunu açıkça kabul eden ilk vali Jared Polis

Colorado eyaletindeki valilik seçimlerini Demokrat aday Jared Polis’in kazanması bekleniyor. Polis, ABD’de eşcinsel olduğunu açıkça kabul eden ilk vali olacak.

AP’nin yayımladığı sonuçlara göre, Polis oyların yüzde 51’ini alırken, Cumhuriyetçi aday Walker Stapleton’ın oy oranı ise yüzde 45’te kaldı.

Biseksüel olduğunu açıklayan Oregon Valisi Kate Brown, ABD’de vali seçilen ilk LGBTİ birey olmuştu.

Kazananlar, kaybedenler…

Kuzey Dakota’da seçimi kazanan Cumhuriyetçi aday Kevin Cramer, Demokrat Partiye Senatodaki ikinci koltuğunu kaybettirdi.

Indiana’dan seçimi kazanan Cumhuriyetçi aday Mike Braun, Demokrat Partiye Senatodaki ilk koltuğunu kaybettiren isim olmuştu.

Cumhuriyetçi ve Demokrat adaylar arasında kıyasıya bir mücadeleye sahne olan Teksas eyaletinde de Senatör Ted Cruz koltuğunu korumayı başardı.

Cumhuriyetçi Partinin 2012 seçimlerindeki başkan adayı Mitt Romney de Utah eyaletinde emekliye ayrılan Orrin Hatch’ın yerine geçerek partisinin Senatodaki konumunu muhafaza etti.

Nebraska eyaletinde ise Cumhuriyetçi Senatör Deb Fischer yarışı kazanarak koltuğunu korudu.

Seçim öncesi dağılım nasıldı?

Ara seçimler öncesi Temsilciler Meclisi’nde 237 Cumhuriyetçi ve 193 Demokrat vekil görev yaparken, 5 koltuk ise farklı sebeplerle boş bulunuyordu.

100 sandalyeli Senato’da ise Cumhuriyetçilerin 51, Demokratların ise 49 sandalyesi vardı.

Facebook 115 hesabı kapatmıştı

Kongre ara seçimleri öncesinde Facebook, ABD’li güvenlik yetkililerinden gelen “yabancı kurumlarla bağlantılı olabilecek şüpheli davranış” uyarıları üzerine 115 kullanıcının hesabını kapattığını duyurdu.

Facebook’tan yapılan açıklamada, hesapların Rusya’nın internet kurumlarıyla bağlantılı olup olmadığını saptamak için daha fazla araştırma gerektiği ifade edildi. 2016 yılında yapılan ABD Başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahale ettiği iddiası ABD’de halen soruşturuluyor.

ABD ayrıca Rus hükümetini sosyal medya paylaşımlarıyla ülke siyasetine karışmakla ve yanlış bilgi yaymakla suçlamıştı.

Facebook’tan yapılan açıklamada, şirketin Instagram’da İngilizce paylaşımlar yapan 85 hesap ile Facebook’taki Fransızca ve Rusça sayfalarla bağlantılı 30 hesabı kapattığı duyuruldu. Şirket bu hesaplardan bazılarının ünlü isimlere bazılarınınsa siyasi tartışmalara odaklandığını söyledi.

Facebook’un siber güvenlik politikasının başındaki isim olan Nathaniel Gleicher, uyarının pazar akşamı ABD emniyet teşkilatından geldiğini söyledi.

Kaynak: Evrensel Gazetesi