ABD’de 350 gazete, gazetecileri düşman ilan eden Trump’a karşı birleşti: “Halk düşmanı değiliz!”

ABD Başkanı Trump’ın eleştirel haber yapan gazeteler ile gazetecileri “düşman” ilan etmesine karşı kampanya başlatıldı. “#EnemyofNone” başlıklı bir kampanyaya 350’ye yakın gazete katıldı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın hükümet politikalarını eleştiren gazetecileri “yalan haber yapmakla” suçlaması ve “düşman” ilan etmesi üzerine ABD’deki gazeteler ve gazeteciler Trump karşıtı kampanya başlattı.

The Boston Globe öncülüğünde başlatılan #EnemyofNone (Kimsenin düşmanı değiliz) başlıklı kampanyaya ülke genelinde yaklaşık 350 gazete katıldı. Gazeteler, editoryal makalelerinde ve sosyal medya hesaplarında #EnemyofNone etiketi ile birlikte Trump’ın suçlamalarını kınadı, özgür basın vurgusu yaptı.

“Kalabalığa su atan eski zaman şarlatanları gibi…”

Kampanyaya öncülük eden The Boston Globe’daki “Gazeteciler düşman değil” başlıklı makalede “Bugün ABD’de mevcut hükümetin politikalarını desteklemeyen medya mensuplarının ‘halkın düşmanı’ olduğu algısını yaratan bir başkana sahibiz. Bu tıpkı kalabalığın üzerine ‘sihirli’ toz ya da su atan eski zaman şarlatanlarında olduğu gibi başkanın ortaya attığı yalanlardan bir tanesi” ifadeleri kullanıldı.

Yerel gazetelerden tepkiler

Arizona eyaletinde yayımlanan Arizona Daily Star’deki makalede gazetecilerin sıkıcı hükümet toplantılarına katılıp elde ettikleri bilgileri halka ulaştırdıklarını ve bu nedenle hedef gösterildiklerini belirtti.

St. Louis’de yayımlanan Post-Dispatch gazetecileri “vatanseverlerin en gerçeği” olarak niteledi.

Chicago’da yayımlanan Sun Times, “çoğu ABD’linin Trump’ın saçmaladığının farkında olduğunu” savundu.

Kuzey Karolayna’da yayımlanan N.C Observer da Trump’ın bu açıklamalarına bir son vermesini beklediklerini ama çok da ümitli olmadıklarını dile getirdi, “Bunun yerine başkanı destekleyen herkesin onun gerçekliği kendi istediği şekilde manipüle ettiğini fark etmelerini umuyoruz” dedi.

Baltimore Sun gazetesi de Maryland eyaletinde haziran ayında Capital Gazette’ye yapılan silahlı saldırıda beş gazetecinin öldürüldüğünü hatırlatıp gazetecilerin “düşman”, haberlerinin de “yalan” olarak nitelendirilmesine tepki gösterdi.

Wall Street Journal’e göre bu da “Trump’ın özgürlüğü”

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal ise kampanyaya katılmadı.

Gazetenin James Freeman imzalı yorum köşesinde The Boston Globe’un çabalarının gazetelerin yazı işlerinin bağımsızlığına aykırı düştüğü savunuldu. Freeman, Trump’ın da muhalif medyanın olduğu kadar ifade özgürlüğü hakkı olduğunu yazdı.

Sendika.Org