ABD, PKK yöneticileri Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan için ödül koydu

ABD, Murat Karayılan (solda), Duran Kalkan (ortada) ve Cemil Bayık için ödül konulduğunu açıkladı. (Görsel: Gazete Duvar)

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Palmer’ın Ankara ziyareti sonrası ABD Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan yazılı açıklama ile, PKK yöneticileri Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan’ın “kimlik ya da yer tespitini mümkün kılacak bilgiler karşılığında” para ödülü konulduğu duyuruldu.

ABD Ankara Büyükelçiliği, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Palmer’ın Ankara ziyaretine ilişkin yazılı açıklama yayınladı. Matthew Palmer tarafından kaleme alınan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Amerika Birleşik Devletleri, NATO müttefikimiz Türkiye ile terörle mücadele alanında yürüttüğü işbirliğine değer vermektedir. Ziyaretim kapsamında, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ‘Rewards for Justice (Adalet için Ödül)’ programının PKK terör örgütüne mensup üç üst düzey ismi hedef aldığını duyurmaktan mutluluk duymaktayım. ABD Dışişleri Bakanlığı, söz konusu PKK’lıların kimlik ya da yer tespitini mümkün kılacak bilgiler karşılığında para ödülü verilmesini onaylamıştır. Buna göre, Murat Karayılan için (5 milyon Amerikan dolarına kadar), Cemil Bayık için (4 milyon Amerikan dolarına kadar) ve Duran Kalkan için (3 milyon Amerikan dolarına kadar) ödül verilecektir.”