ABD Başkan Yardımcısı Pence: Yaptırımlar Brunson serbest kalana kadar sürecek

Beyaz Saray’ın ABD’li Rahip Andrew Brunson’ın tutukluluğu nedeniyle Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında yaptırım kararı aldıklarını duyurmasının ardından açıklama yapan ABD Başkan Yardımcısı Pence, “Yaptırımlar Brunson serbest kalana kadar sürecek” dedi.

ABD dün akşam saatlerinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül hakkında yaptırım kararı aldığını duyurdu. Gerekçe ise Türkiye’de 2 yıldır FETÖ üyeliği suçlamasıyla tutuklu olan ve geçtiğimiz günlerde ev hapsine alınan ABD’li din adamı Andrew Brunson’du. ABD’nin yaptırım kararının ardından Trump’ın yardımcısı Türkiye’ye yaptırımla ilgili bir mesaj paylaştı.

ERDOĞAN SERBEST BIRAKANA KADAR..

Brunson’u Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tutuklattığını iddia eden ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ” ABD hükümeti, Türkiye’ye ağır ekonomik yaptırımlar uyguladı. Yaptırımlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk hükümeti rahip Brunson’u serbest bırakana ve bu masum din adamı ABD ‘ye dönene kadar sürecek” dedi.

YAPTIRIMLARIN SÜRECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Mike, daha önce de Brunson için ev hapsi kararının ardından verdiği mesajlarda “Brunson serbest kalana kadar yaptırımlarımız sürecek” ifadelerini kullanmıştı.