AA’nın, ‘HDP propagandasından gözaltına alındılar’ haberine Saruhan Oluç’tan tepki: Kepazelik

Anadolu Ajansı (AA), önceki gün skandal bir habere imza atarak, HDP lehine propaganda yapılmasını suç saydı. Konuya ilişkin Yeni Yaşam Gazetesi’ne açıklama yapan HDP Sözcüsü Oluç, ”Tam bir kepazelik” ifadesini kullandı.

Devletin resmi haber ajansı Anadolu Ajansı (AA), önceki gün HDP’ye ilişkin skandal bir habere imza attı. HDP lehine propaganda yapmayı suç olarak yansıtan AA, “Erzurum merkezli 3 ilde seçim öncesi HDP lehine propaganda yaptıkları iddia edilen 17 kişi gözaltına alındı” diye haber geçti. Haber, iktidara yakın medya tarafından da olduğu gibi kullanıldı.

Polisin ‘HDP lehine poropaganda yaptılar’ diye yurttaşları gözaltına almasını Yeni Yaşam Gazetesi’ne değerlendiren HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, yasaların ve anayasanın bizzat polis ve yargı eliyle çiğnendiğini vurguladı. Oluç, haberi Erdoğan’ın HDP’ye karşı yürüttüğü karalama kampanyasının parçası olduğuna dikkat çekti.

‘Ülkenin yarısı terörist!’

“Parti üyelerini, yurttaşları HDP için propaganda yaptılar diye gözaltına almak, tam bir kepazelik” ifadesini kullanan Oluç, HDP’nin Anayasal bir parti olduğunu hatırlattı. Meclis’te üçüncü parti olduklarını ve 65 kişilik grubu olduklarına dikkat çeken Oluç, ”Şu çok net, yetkililerin hukukla, adaletle, demokrasiyle, anayasayla, yasalarla artık hiçbir alakası kalmamıştır. Sözün bittiği yerdeyiz. Bu ülkede cumhurbaşkanı sıfatıyla ortalıkta dolaşıp propaganda yapan AKP Genel Başkanı Erdoğan, eğer ülkenin yarısından fazlasını kendisine muhalif oldukları için ‘terörist’ ilan edebiliyorsa, o zaman bu seçimlerin demokratik, adil bir ortamda yapıldığını söylemek zaten mümkün değildir” diye konuştu.

‘Komediler zinciri’

AA, polis ve yargının iktidarın seçim çalışmasının parçası olarak hareket ettiğine değinen Oluç sözlerini şöyle tamamladı: “Erdoğan ve Soylu öyle konuştuğunda aşağıdaki bir il, ilçede olan yetkili de cesaret bulup hukuku, yasayı, anayasayı çiğneme hakkını kendinde görüyor ve gerçekten tarihe bir komediler zinciri diye yazılacak örnekler yaratıyorlar. Ama isimleri de tarihe kara harflerle bir kez daha yazılmış olacak.”