AA: MİT, Suriye’de operasyon düzenledi, Reyhanlı sanığını getirdi

53 kişinin hayatını kaybettiği Reyhanlı saldırısının planlayıcısı olarak Suriye’nin Lazkiye kentinden MİT’in “yerli ve milli” operasyonuyla getirildiği ileri sürülen Yusuf Nazik, Reyhanlı davasında “MİT adına çalışan bir kaçakçı” olarak geçiyor.

Suçlamaları kabul eden Nazik, “Türkiye devletinden kaçamadım, pişmanım”, “Türk devleti bize sahip çıkar” dedi.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 2013’te gerçekleştirilen ve 53 vatandaşın hayatını kaybettiği bombalı saldırının planlayıcısı Yusuf Nazik’in bulunduğu Suriye’nin Lazkiye kentinde nokta operasyonu gerçekleştirildi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) servis ettiği habere göre, Reyhanlı ilçesinde 2013’te gerçekleştirilen ve 53 vatandaşın hayatını kaybettiği bombalı saldırıda “failleri yönlendiren ve Suriye istihbaratıyla irtibatı sağlayan Yusuf Nazik”in Suriye’nin Lazkiye kentinde MİT tarafından nokta operasyonla getirildi.

Nazik’in ön sorgusunda, Suriye istihbarat birimlerinden aldığı talimatla Türkiye’de eylem arayışına girerek alternatif eylem yerlerine yönelik keşif çalışması yaptığını, patlayıcıların Suriye’den Türkiye’ye intikalini sağladığını, iki transit tipi araç temin ederek patlayıcıların araçlara yerleştirilmesini organize ettiğini ileri sürdüğü öğrenildi.

‘TÜRKİYE DEVLETİ ÇOK BÜYÜK, HESABINI SİZDEN SORACAK’

Sorgusunda Antakya doğumlu olduğunu aktararak ailesi hakkında bilgi veren Nazik, Reyhanlı’daki bombalı saldırıyı arkadaşlarıyla düzenlediklerini söyledi.

Emri Suriye istihbaratından aldığını iddia eden Nazik, “Türkiye devletinden kaçamadım, pişmanım. Beni Suriye’den yakalayıp getirdiler. Suriye’deki arkadaşlarıma sesleniyorum, yol yakınken dönün, Türk devleti bize sahip çıkar, kendi devletimiz bize sahip çıkar. Suriye devletine de sesleniyorum, Türkiye devleti çok büyüktür bunun hesabını elbet sizden soracak” ifadelerini kullandı.

AA: OPERASYON YERLİ VE MİLLİ

Anadolu Ajansı’nın (AA) abonelerine servis ettiği haberde, söz konusu operasyonun yerli ve milli olduğu ifade edildi.

“Paketlenip Türkiye’ye getirildi, sorguda suçunu itiraf etti” ifadesiyle anons edilen haberde, “Yabancı herhangi bir devletten istihbari ya da lojistik desteğin alınmadığı operasyonda, tespit, izleme, operasyon ve nakil aşamaları tamamen MİT Başkanlığı unsurlarınca gerçekleştirildi” dendi.