5 yıl sonra yüzlerce kişiye Gezi soruşturması

Gezi Direnişi nedeniyle son bir hafta içinde 6 ayrı iddianame kapsamında en az 120 kişi hakkında dava açıldı. Yaklaşık 600 kişi hakkındaki soruşturmanın ise devam ettiği bildirildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu, Gezi Parkı eylemleriyle ilgili 120 kişi için 6 ayrı dava açtı. 63 kişi hakkında düzenlenen son iddianamede ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçlamaları yöneltildi.

İddianamede suçlama tarihi 2 Haziran 2013 olarak yer alırken, yaklaşık 600 kişi hakkında Gezi soruşturmasının ise devam ettiği kaydedildi.Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre iddianamede, şüphelilerin eylemler sırasında silah veya silah sayılabilecek diğer eşyaları kullanmadıklarına dikkat çekildi. Ancak toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılanların ihtara rağmen dağılmadıkları ve kolluk kuvvetlerinin zor kullanmasına rağmen, kolluk görevlilerine karşı cebir kullanarak direnmek suretiyle atılı suçları gerçekleştirdikleri iddia edildi.

Biz, direnişte doğduk. Penguen medyanın saldırısına karşı direnişin medyasında bir mevzi olmaya çalıştık. Direniş bizi doğuran güzelliktir. Direniş yargılanamaz. Direnişteyiz!