3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu’ndan duruşma çağrısı

3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu, Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde yaptığı basın açıklamasıyla, işçi ve sendika yöneticilerinin yargılandığı davanın, 20 Mart 2019 Çarşamba günü Gaziosmanpaşa Adliyesi’ndeki 2. duruşmasına katılım çağrısı yaptı.

Yapılan basın açıklamasına, İnşaat İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu üyesi Tezcan Acu, 3. Havalimanı işçisi Baran Kırğın, Dev-Yapı İş temsilcisi, milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve çok sayıda platform üyesi katıldı. Açıklamayı platform adına platform üyesi Serpil Ünal okudu.

Havalimanı işçilerinin çalışma koşullarını protesto için eylem yapmasının ardından aralarında sendika yöneticilerinin de bulunduğu 64 işçi hakkında dava açılmış, 37 işçi ise tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Üç ay süren tutukluluğun ardından görülen ilk duruşmada tüm işçiler denetimli serbestlik kararıyla serbest bırakılmıştı. Serpil Ünal okuduğu basın açıklamasında “5 Aralık’ta görülen davada, haklı talepleri için iş bırakan İşçi ve sendika yöneticilerini yargılamaya çalışan sermayenin hizmetindeki mahkeme heyetinin tüm hukuksuzluklarını gözler önüne seren arkadaşlarımız tahliye edilseler de denetimli serbestlik zulmüyle bir anlamda tutuklulukları devam ettirildi” dedi.

Basın açıklamasında davanın 20 Mart’ta görülecek duruşmasına çağrı yapılarak “Bizler; 3. Havalimanı’nı kullanarak seyahat edecek olanlardan, rant odaklı kentleşmeye karşı mücadele edenlere, doğa ve yaşam alanlarını koruma ya çalışanlardan, emeği ve geleceği için mücadele verenlere kadar 3. Havalimanı işçilerinin haklı taleplerinin yanında olanları, doğanın talanına, ranta dayalı kentsel dönüşüme, emek sömürüsüne karşı olanları, bilim insanlarının tüm uyarılarına rağmen inşaatı devam eden 3. Havalimanı’ndan etkilenen ve etkilenecek olanları 20 Mart 2019 Çarşamba günü Gaziosmanpaşa Adliyesi’nde görülecek olan davada taraf olmaya çağırıyoruz.” Dedi

İnşaat İşçileri sendikası adına konuşan Tezcan Acu ise 3. Havalimanında yaşananlara değinerek, şu anda orada bulunan işçilerin durumu, çalışma koşulları hakkında bilgi verdi.

Söz alan Dev-Yapı İş Sendikası temsilci de duruşmaya katılım çağrısını yineledi.
3. havalimanı eyleminde gözaltına alınarak tutuklanan işçi Baran Kırğın’da yaşanılan süreci aktararak duruşmaya verilecek desteğin önemine dikkat çekti.

Kaynak: İnşaat İşçileri Sendikası