3. Havalimanı işçilerine koğuş kapıları kırılarak operasyon: Yüzlerce gözaltı var

Dün (14 Eylül) sabah saatlerinde başlayan 3. Havalimanı işçilerinin isyanında, bu gece saat 03:00 sıralarında jandarmayla işçi koğuşları basılmış, öncelikle öncü işçiler olmak üzerine ellerinde bulunan listeye göre birçok işçi gözaltına alınmıştır.

Bunun üzerine kalan işçiler “Gözaltılara ve baskılara rağmen sabah saatlerinde 3. Havalimanı eylem alanında yerimizi alacağız. Desteğe ve dayanışmaya çağırıyoruz” diyerek sabah erken saatlerde kamp önüne gitti.

İşçiler jandarma barikatından alınmadı. Bunun üzerine barikata “Burada inşaat işçileri ölüyor, artık yeter dediğimiz için eylemdeyiz! Siz ise barikat kuruyorsunuz” diyerek yüklenildi. Bu sırada gerçekleşen jandarma saldırısında da İnşaat-İş Sendikası yöneticileri ve birçok işçi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan işçilerin Arnavutköy ve Göktürk Jandarma Karakollarında tutuldukları öğrenildi.

Milletvekilleri ve basın kamp girişinde, jandarma barikatı önünde bekliyor.

Operasyonların ve gözaltıların ardından HDP milletvekilleri Serpil Kemalbay, Züleyha Gülüm, Zeynel Özen, Ali Kenanoğlu, Erkan Baş ve Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay direniş alanına geldi; ancak jandarmanın kurduğu barikat girişlerini engelliyor.

Barikat önünde bekleyiş sürüyor.