3. Havalimanı işçilerine açılan dava yarın GOP Adliyesi’nde başlıyor

İnsanca çalışma koşulları istedikleri için tutuklanan 3. Havalimanı işçileri ve beş sendika yöneticisinin de aralarında bulunduğu 62 kişi hakkında açılan dava yarın 9.30’da Gaziosmanpaşa Adliyesi’nde başlıyor.

“İşçileri değil, iş cinayetlerini işleyen patronları ve denetimleri yapmayanları yargılayın!” diyen 3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu, tüm emek dostlarını yarın (5 Aralık 2018 Çarşamba) 9.30’da Gaziosmanpaşa Adiyesi 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşması görülecek davada taraf olmaya çağırıyor.

‘3. Havalimanı İşçilerinin Haklı Mücadelesi Yargılanamaz!’

3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu, dün İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde “3.Havalimanı İşçilerinin Haklı Mücadelesi Yargılanamaz!” şiarıyla basın toplantısı gerçekleştirdi. Davanın işçi sınıfına gözdağı verme çabası olduğu vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bizler 3. Havalimanı işçilerine açılan bu davanın ekonomik ve politik krizi gittikçe büyüyen iktidarın ileride daha büyük isyanlarla karşısına çıkacak ve onu alaşağı edecek olan işçi sınıfına gözdağı verme çabasının ifadesi olduğunu biliyoruz. 3. Havalimanı direnişi karşısında başından beri olup biten her şey işçi sınıfına ve sendikal örgütlenmeye dönük bir saldırıdır, gözdağıdır, mesajdır!

5 Aralık 2018 günü saat 09.30’da GOP Adliyesi 14.Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek dava pek çok açıdan tüm işçi sınıfına ve onun örgütlenme hakkında dönük bir saldırıdır. “Bu dava tüm işçi sınıfının davasıdır” diyen emek dostlarını, “Tutuklu işçiler serbest bırakılsın!, 3.Havalimanı işçilerinin talepleri karşılansın” şiarıyla bu davada taraf olmaya çağırıyoruz!”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Havalimanı inşaatında çalışan binlerce işçi, insanlık dışı çalışma koşullarına ve işçi cinayetlerine karşı 14 Eylül’de “Köle Değiliz” diyerek direnişe geçmişti.

Gece yarısı operasyonuyla koğuş kapıları koçbaşlarıyla kırılarak yüzlerce işçi gözaltına alınmıştı. Tutuklanan sendika yöneticileri ve işçiler 2,5 aydır Silivri Hapishanesi’nde tutuluyorlar.

31’i tutuklu, 31’i de denetimli serbestlikle serbest bırakılan ve aralarında dört İnşaat İş yöneticisi ile Dev Yapı İş Sendikası Başkanı Özgür Karabulut olmak üzere beş sendika yöneticisinin de bulunduğu 62 kişi hakkında “Görevi yaptırmamak için direnme, iş ve çalışma hürriyetinin ihlali, kamu malına zarar verme, toplantı ve yürüyüşlere silah veya 23. maddede belirtilen aletlerle katılma” iddialarıyla iddianame düzenlendi. İddianamede, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve ödenmeyen ücretlerin ödenmesi talebiyle gerçekleştirilen ve binlerce işçinin katıldığı iş bırakma eylemi “yasadışı” olarak nitelendirildi.

3. HAVALİMANI İŞÇİLERİ DAVASININ GÖRÜLECEĞİ ADLİYEYE NASIL GİDİLİR?