3. Havalimanı işçileri ağır çalışma koşullarına ve işçi cinayetlerine karşı iş durdurma eylemine başladı

3. Havalimanı’nda ağır çalışma koşullarına karşı isyan eden binlerce inşaat işçisi Akpınar şantiyesinin giriş ve çıkışlarını trafiğe kapatarak bugün iş durdurma eylemi başlattı.

İsyanı patlatan ana nedenin servis kazaları, işçi cinayetleri, kamp koşullarının ağır olması ve maaşlardaki kesintilerin olduğunu öğrendiğimiz iş bırakma eyleme sürüyor.

İnşaat-İş Sendikası’nın paylaştığı habere göre, çalışma kampına dönüşen 3. Havalimanı şantiyesinde çalışan işçilerin kaldığı Akpınar Köyü kampında kalan işçiler bugün sık sık yaşanan servis kazaları ve ölümlere, kötü çalışma koşullarına karşı şantiyenin giriş ve çıkışlarını tutarak iş bırakma eylemine başladı. 

Sabahın erken saatlerinde binlerce işçi servislere binmeyip isyan başlattı, kampın giriş ve çıkışlarını kapattı, koşulların düzeltilmesi taleplerini yineleyerek plazaların olduğu bölgeye doğru yürüyüşe başladı.

İGA Kamp Amirliği yönetim binasına yönelen işçiler yönetim binasının cam, çerçeve ve kapılarını kırarak öfkelerini dile getirdi.

Bu eylemi kaydeden işçiler ise patron temsilcileri tarafından “video çekimi yapanlar tek tek belirlenip cezalandırılacaktır” denilerek tehdit edildi.

İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası ise paylaştığı bir bildiri ile eyleme dair şunları söyledi:

“3.Havalimanında şantiye sahası içerisinde biz işçilerin kullandıkları servislerin yetersiz olması nedeniyle bu sabah eyleme başladık. Günlerdir bu sorunun çözülmesi için firmanın sahadaki yetkilileriyle işçi arkadaşlarımız arasında görüşmeler oldu ama her hangi bir düzenleme yapılmadı.

Biz işçilerin en temel ulaşım hakkı patronlar tarafından karşılanmıyor. Yağmurun altında biz işçileri bekleterek birbirimizi ezerek servislere binmemizi istiyorlar.

Türkiye’nin en büyük havalimanın projesini yapmakla övünenler biz işçilerin barınma, beslenme ve ulaşım gibi en temel haklarımızı elimizden alarak yapıyı yükseltiyor.

İnşaat işçisi köle değildir. En temel haklarımızın elinden alındığı şantiyenin köle kampı haline getirilmeye çalışılmasına izin vermeyeceğiz.

Başta ulaşım hakkı olmak üzere biz işçilerin talepleri karşılanana kadar eylemlerimiz devam edecek.

İletişim: 0506 989 49 54
İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası”