Liseli Gençlik Örgütleri: ‘Liseliler Değil İşkenceciler Yargılansın!’

8 Haziran’da Kadıköy’de “Karneler Sizin Gelecek Bizim” diyen liselilerin eylemine polis saldırmış, liseliler işkence ile gözaltına alınmış ve gözaltında işkence artarak sürmüştü. İşkenceciler yerine kendilerine dava açılmasını teşhir eden liseli gençlik örgütleri, 25 Aralık’ta görülecek duruşma öncesi, 23 Aralık Pazar günü saat 13.00’de İHD’de basın toplantısı gerçekleştirecek.

Devrimci Liseliler Birliği (DLB), Lise Anarşist Faaliyet (LAF), Liseli Öğrenci Birliği (LÖB) ve Özgür Lise imzasıyla yayımlanan çağrı şu şekilde:

“8 Haziran günü Karneler Sizin Gelecek Bizim! diyerek bir araya geldiğimiz eylemde bizlere saldıranlar, işkence yapanlar bugün bizlere dava açarak yaşamlarımıza sahip çıkmamızı yargılamak istiyorlar.
Bizler okulda, sokakta, stajda geleceği çalınan, sömürülen, katledilen milyonlarca liseliyiz. Bugün bizlere açılan dava ile amaçlanan, gençliğe dayatılan geleceksizliğe karşı çıkacak en ufak sese gözdağı vermek korkutmak, bizleri sindirmektir.

Bizler liseli gençlik örgütleri 25 Aralık’ta Anadolu Adliyesi’nde görülecek dava da “liseliler değil işkenceciler yargılansın diyeceğiz. Tüm devrimci kamuoyunu bu davaya sahip çıkmaya çağıyoruz.

23 Aralık Pazar Günü
Saat: 13:00’da
İHD’de basın toplantısı gerçekleştirilecek.

25 Aralık Salı Günü
Saat: 09:00’da
Kartal Anadolu Adliyesi’nda basın açıklaması gerçekleştirilecek.

DLB-LAF-LÖB- Özgür Lise”

Ne olmuştu?

8 Haziran’da gençlik örgütlerinin “Karneler Sizin Gelecek Bizim” şiarıyla Kadıköy Süreyya Operası önünde yapmak istedikleri eyleme saldıran polis, 18 lise öğrencisini işkence ile gözaltına almıştı. Kadıköy Bahariye’de gözaltı aracında süren işkencenin görüntüleri kameralara da yansımıştı. Polisin liselilere saldırısına tepki gösterenlere ve yaşananları görüntüleyen muhabirlere yönelik gözaltılarla birlikte gözaltı sayısı 22’ye çıkmıştı. Karakol bahçesinde saatlerce polis aracında bekletildikten sonra sabaha karşı hastaneden serbest bırakılan liseliler ve avukatları, gözaltı aracında ve karakolda uygulanan işkenceyi teşhir etmişlerdi.

İşkence sonucu biri kafasından olmak üzere çeşitli yerlerinden yaralan ve sargılarla alçılarla taburcu edilen liseliler, dik duruşları ve gülen yüzleri ile hafızalarımıza kazınmıştı.

direnisteyiz.org