12 gündür ölüm orucunda: Ya işime dönerim ya da ölürüm

Temizlik işçisi olarak çalıştığı İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İz Enerji’deki işinden atılması üzerine ölüm orucuna başlayan İlterşah Erdoğdu, “Ya işime dönerim ya da ölürüm” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) ait İz Enerji şirketinde temizlik işçisi olarak 12 yıl boyunca çalışan İlterşah Erdoğdu, mazeret bildirmeyerek işe gitmediği gerekçesiyle 21 Mart’ta işten çıkarılınca 11 Haziran’da İBB önünde oturma eylemine başladı. İşine geri dönmek isteyen
Erdoğdu, bu talebine karşılık verilmemesi üzerine eylemini 9 Temmuz’da ölüm orucuna çevirdi.
12 gündür hiçbir şey yemeyen Erdoğdu’nda yüksek tansiyon ve unutkanlık gibi sağlık sorunları baş göstermeye başladı.
‘FARKLI EYLEMSELİKLERİM DEVAM EDECEK’
Gün içerisinde yaşadıklarını unutmamak için not defterine yazdığını dile getiren Erdoğdu, 12 günde 3 kilo verdiğini paylaştı. Hava sıcaklığına rağmen eylemini sürdürdüğünü, tek isteğinin sadece işine geri dönmek olduğunu söyleyen Erdoğdu, “Bu süreçte insanların yaşadıkları normal değil. Benim de burada açlık grevinde olmam normal değil. Ben sadece işimi istiyorum” dedi.
‘SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNE ÇAĞIRI‘
Susarak veya göz yumarak hakların kazanılamayacağını söyleyerek, “Ya işimi alacağım ya da öleceğim” diyen Erdoğdu, sivil toplum örgütlerine de destek çağrısında bulundu.
MA