10 Ekim-Der: Katliamın 3’üncü yıl dönümünde herkes Ankara Gar’ına, barışı savunmaya

Fotoğraf: Seyri Sokak

10 Ekim katliamında yaşamını yitirenlerin ailelerince kurulan 10 Ekim-Der Başkanı Mehtap Sakinci Coşkun ve aileler, katliamın 3’üncü yıl dönümünde herkesi Ankara Gar’ı önüne gerçekleştirecekleri anmaya katılıp, barışı savunmaya davet etti.

Türkiye tarihinin en kanlı intihar saldırısı olarak kayıtlara geçen, 100’den fazla insanın yaşamını yitirdiği  10 Ekim Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenler, katliamın 35”inci ayında saldırının yaşandığı Ankara Gar’ı önünde anıldı. 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der) tarafından her ayın 10’uncu günü yapılan anmaya, yaşamını yitirenlerin aileleri ve yakınları, yaralılar, Barış Anneleri ve yurttaşlar katıldı.
Alanda toplananlar, katliamın yaşandığı saat 10.04’de hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulundu.
Ardından 10 Ekim-Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşkun ile katliamda kızını kaybeden dernek yöneticisi Faik Deli birer konuşma yaptı.

Coşgun konuşmasında katliamın 3. yılında hala bir anıt yapılmadığını belirterek “Göstermelik de olsa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin anıt yapılması konusunda verdiği bir karar vardı. Ama hala bu söz yerine getirilmedi, getirilmesi için gerekli mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

Coşgun konuşmasında firari sanıkların yargılanacağı 8 Kasım mahkemesine de değinerek bu duruşmaların kitlesel olarak takip edilmesine ve katılıma çağrı yaptı. Ayrıca İran’da idam edilen üç Kürt devrimciye değinerek, “Barışa çağrı yapanları idam edebilirsiniz, katledebilirsiniz ancak barışı katledemezsiniz” dedi.

Coşgun 10 Ekim Katliamı’nın üçüncü yıl anmasına da değinerek “Biz burada olacağız. Biliyoruz TOMAlarıyla, joplarla, gazlarla ailelerimize yine müdahale edip bizim bu alana girişimizi engellemeye çalışacaklar” dedi. Yine de alanda olacaklarını belirten Coşgun, tüm kamuoyuna da çağrı yaptı.

Anıta bırakılan karanfillerin ardından anma son buldu.