10 Ekim Davası’nda karar günü: Sanıklardan Erdoğan’lı savunma

Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülen 10 Ekim Ankara Katliamı Davası’nda 31 Temmuz salı günü başlayan ve 4 gün süren karar duruşmasında karar aşamasına gelindi. Mahkeme heyeti karar için 17.00’a kadar ara verdi. Duruşmanın 3. günü konuşan sanıklardan Yakup Karaoğlu’nun savunmasında “Siyasal İslamın temsilcisi olarak gördüğüm AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın temsilci olarak bizi görüp, bize baskı uygulanmasını anlayacağınızı umuyorum” diye konuşması dikkat çekmişti

 

Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülen 10 Ekim Ankara Katliamı Davası’nda 31 Temmuz salı günü başlayan ve 4 gün süren karar duruşmasında karar aşamasına gelindi. Mahkeme heyeti karar için 17.00’a kadar ara verdi. Aileler karar için Sincan cezaevinin önünde bekliyor. Aileler 17:00’de yapılacak karar açıklaması için herkesi Sincan cezaevi önüne bekliyorlar.

 

Ne Olmuştu?

10 Ekim 2015’te DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla düzenlenen “Emek, barış ve demokrasi” mitingi öncesinde çifte intihar saldırısı sonucu 100 kişi yaşamını yitirmiş, IŞİD’in Türkiye’deki pek çok katliamda olduğu gibi üstlenmediği bu saldırı sonrası AKP oylarının arttığını açıklamış, yargı süreci devletin engellemelerine uğrayarak ağır aksak ilerlemişti.

Avukatların belgelerle sorumluluk ve ihmallerini ortaya koymasına rağmen tek bir kamu görevlisinin dahi yargılanmadığı 10 Ekim Ankara Katliamı Davası’nın karar duruşması 31 Temmuz günü Sincan Cezaevi Kampüsü’nde başladı. Avukatlar dünkü duruşmada savcılık mütalaasının yetersiz olduğu, sanıkların IŞİD yapılanması içindeki konumlarının tespit edilmediği, ayrıca katliamdan sorumlu olan kamu görevlileri hakkında da kapsamlı bir soruşturma açılması gerektiğinin altını çizmişti.

Tekbirli, Erdoğan’lı savunmalar

Mahkeme heyetinin davaya ilişkin karar açıklaması beklenirken duruşmada sanıkların bir kısmı savunmalarını tamamladı. Sanıklardan Hacı Ali Durmaz’ın tekbir işareti yaparak savunmasına başlaması dikkat çekti.

Sanıklardan IŞİD üyelerine ev ayarlayan Yakup Karaoğlu’nun savunması da dikkat çekiciydi. Karaoğlu, “Siyasal İslamın temsilcisi olarak gördüğüm AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın temsilci olarak bizi görüp, bize baskı uygulanmasını anlayacağınızı umuyorum” dedi.  Karaoğlu, Mahkeme Başkanı Giray’a seslenerek, “Sizden ricam bizi burada iş olarak görmeyin. Birçok insan burada bu iş bitsinde gidip uyuyayım, yemek yiyeyim diye düşünüyorlar. Bize kazıyorlar. Sizden rica ediyorum karar vermeden önce vicdanlı düşünün. Arkanızda ‘Adalet mülkün temeli’ yazıyor. Sürekli sırtınızı dönüp oturuyorsunuz. Belki unutmuşsunuzdur” ifadelerini kullandı.

Sanık avukatlarından Orhan Şahin’in de müvekkillerinin haksızlığa uğradığını savunurken “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan şiir okudu diye mahkum edilerek haksızlık yapıldı” diye konuşması dikkat çekti.