10 Ekim Anıtı’na saldırı

10 Ekim Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenlerin yakınları ve emek örgütleri tarafından yapılmış olan sembolik 10 Ekim Anıtı’na saldırı düzenlendi. “Barış” ve “Demokrasi” ifadelerine çarpı atan saldırganlar, anıt üzerine ay-yıldız ve Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) amblemi çizdi ve “Hain PKK” yazdı.

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da düzenlenen Emek, Barış ve Demokrasi mitingine IŞİD tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırıda 103 kişi hayatını kaybetmişti. Katliamda yaşamını yitirenler anısına Ankara Garı önüne dikilen sembolik anıta düzenlenen saldırıda, “Barış” ve “Demokrasi” kelimeleri üzerine sprey boyalarla çarpı atılarak, ay-yıldız çizildi ve “Hain PKK” yazıldı. Ayrıca, anıtın üzerine yine sprey boya ile Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) amblemi basılması dikkat çekti.

Kaşelerini basmışlar

Saldırıya tepki gösteren 10 Ekim-Der Eşbaşkanı avukat Mehtap Sakinci Coşgun, anıta defalarca saldırı olduğunu söyleyerek, “Bundan önce anıta kısmi zararlar vermişlerdi. Şu an yapılan şey anıtı tamamen işlevsiz hale getirmeye yönelik ve ilk defa muhatap biliyoruz; Milli Türk Talebe Birliği. Kendi kaşelerini de basmışlar” dedi.

Geri adım atmayacağız

Anıtın üzerine yazılan yazılara dikkat çeken Coşgun, “Ötekileştiren ve hedef gösteren, orada hayatını kaybedenleri terörize eden bir yaklaşım bu. 30 Ekim’de kitlesel bir protestoya dönüştürmek istiyoruz. İnanılmaz üzgün ve öfkeliyiz. Artık anıta saldırılar aleni, kendisini de ifşa edecek şekilde. Bundan sonra anıtla yapılacak en ufak bir saldırıya tahammülümüz yok. Gereken hukuki yollara başvurup suç duyurusunda bulunacağız. Bu vandallıktır. Asla geri adım atmayacağız” dedi.

Yarın, 10 Ekim Mitingi’nin de çağrıcıları olan KESK, DİSK, TTB ve TMMOB ile bir araya gelip değerlendirme yapacaklarını söyleyen Coşgun, “Araya hafta sonu ve 29 Ekim Bayramı girdiği için ne yazık ki suç duyurusunu salı günü yapacağız ve yaşananları, ortak kararımızı kamuoyuyla paylaşacağız. Her kesimden destek bekliyoruz” dedi.

Kaynak: Evrensel Gazetesi ve Mezopotamya Ajansı