1 Mayıs şehitleri anıldı: ‘Bunca yere düşmüşlerden, yenilmez bir hayat doğar!’

1977, 1989 ve 1996 1 Mayıs’larında katledilen işçi ve emekçiler Taksim Kazancı Yokuşu, Şişhane ve Kadıköy Söğütlüçeşme’de düzenlenen törenlerle anıldı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, bu yıl 1 Mayıs alanlarına emekçilerin kıdem tazminatı ve emeklilik hakkına sahip çıkan iradesinin damgasını vuracağını belirtti.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrıcılığında İstanbul’daki toplumsal muhalefet örgütlerinin temsilcileri bugün saat 11.00’de Taksim, Kazancı Yokuşu’nda buluşarak 1977 yılında 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü kutlamalarında katledilenleri andı.

Taksim Meydanı’nda “Yaşasın 1 Mayıs” pankartı açan kitle “1 Mayıs şehitleri ölümsüzdür” sloganlarıyla Kazancı Yokuşu’na yürüdü.

1 Mayıs 1997’de kontrgerilla eliyle düzenlenen katliamda yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunulmasının ardından konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Taksim’in 1 Mayıs kutlamalarına kapatılmasına tepki gösterdi. “Taksim 1 Mayıs alanıdır. Ant olsun ki haramilerin saltanatını yıkacağız. Bütün yasaklar işçi sınıfının mücadelesiyle bir kağıt gibi kül olup gidecekler” diyen Çerkezoğlu, yasağın akla, hukuka, vicdana ve tarihsel gerçeklere aykırı olduğunu söyledi.

Bu yıl 1 Mayıs meydanlarına kıdem tazminatına, emeklilik hakkına sahip çıkan işçilerin iradesinin damgasını vuracağını belirten Çerkezoğlu, “Haklarına sahip çıkan işçilerin, adalet, özgürlük, barış iradesi 1 Mayıs meydanlarında buluşacak” dedi.

Kazancı Yokuşu’ndaki anma, 1977’de can veren onlarca emekçinin anısına karanfil bırakılmasıyla son bulurken, 1 Mayıs bildirilerini dağıtmak için İstiklal Caddesi’ne ilerleyen emekçiler polisin engelleme çabasıyla karşılaştı. Önce kitlenin toplu halde İstiklal Caddesi’ne geçmesine engel olmak amacıyla önünü kesen polis, daha sonra İstiklal Caddesi’nde bir araya gelen kitlenin etrafını sararak sokaktakiler ile teması kesmeye çalıştı.

Şişhane

Saat 13.00’de Şişhane’de buluşularak 1 Mayıs 1989’da katledilen Mehmet Akif Dalcı anıldı.

Mehmet Akif Dalcı’nın katledildiği yerde gerçekleştirilen anmada, 1 Mayıs Tertip Komitesi adına DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kanber Saygılı bir konuşma yaptı. Ardından karanfillerin bırakılması ile anma sona erdi.

Söğütlüçeşme

Saat 15.00’de Kadıköy’de belediye otoparkı önünde buluşularak, 1 Mayıs 1996’da yaşamını yitiren Hasan Albayrak, Dursun Odabaş ve Yalçın Levent katledildikleri yerde anıldı.