1 Mayıs 2019 İstanbul bileşenleri, Kadıköy’de basın açıklaması ve bildiri dağıtımı gerçekleştirdi

1 Mayıs’a sayılı günler kala, İstanbul’da 1 Mayıs çalışmaları devam ediyor. 10 Nisan Çarşamba günü yapılan bir basın toplantısı le 1 Mayıs programını açıklayan 1 Mayıs 2019 İstanbul bileşenleri, Kadıköy’de basın açıklaması ve bildiri dağıtımı gerçekleştirdi.

Kadıköy Altıyol’da toplanan 1 Mayıs bileşenleri adına İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Osman Öztürk bir açıklama yaptı. Açıklamasında, 12 Nisan Cuma günü, valilik ile yapılan görüşmeye dair bilgi vererek başladı. Vicdanen, tarihsel ve yasal hak olan Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs’ı kutlama talebinin iletildiğini aktararak, valiliğin İçişleri Bakanlığı ile görüştükten sonra yanıt vereceğini ifade etti.

Açıklanan son ekonomik programda da görüldüğü gibi, işçi sınıfı ve emekçilerin tüm kazanılmış haklarına ciddi saldırıların planlandığı bir dönemde, kitlesel, coşkulu bir 1 Mayıs gerçekleştirme hedefini ifade ederek, toplumun tüm mazlumlarının, ezilenlerinin taleplerini ortay koyacaklarını söyledi.

Açıklama sonrası, Kadıköy’ün sokakları gezilerek 1 Mayıs’a çağrı bildirileri dağıtıldı. Kadıköy iskele meydanındaki bildiri dağıtımı ile eylem sona erdirildi.

1 Mayıs Koordinasyonu, 1 Mayıs’a kadar işçi havzalarında, emekçilerin yoğun olarak kullandığı duraklarda, meydanlarda çalışmalarına devam edecek.